Avisen.dk
Nyhedsbrev | Opret profil | Log ind | Avisen.dk bruger cookies, læs mere her

Officerer frygter personaleflugt

Forsvarschefen vil sammenlægge de tre kommandoer, det kan koste medarbejdere, som smutter, fordi stillingerne bliver uinteressante.

2. nov. 2012 kl. 09:00
Start et spil på Spigo.dk
Spil
Hvad er der af muligheder for os i det her firma?, spørger formand for Officerernes Fagforening HOD.
Hvad er der af muligheder for os i det her firma?, spørger formand for Officerernes Fagforening HOD. Foto: DRESLING JENS / POLFOTO

Officerernes fagforening frygter et ringere forsvar, hvis forsvarschefen lægger Søværnets Operative Kommando i Aarhus sammen med Flyvertaktisk Kommando og Hærens Operative Kommando i Karup.

Der er 400 ansatte i Søværnets Operative Kommando, og Officerernes Fagforening HOD mener, at en sammenlægning vil give personaleflugt.

- Pas nu på, at vi i vores iver efter at effektivisere, at man ikke gør det så lidt attraktivt at være på arbejdspladsen, at de knaldhamrende dygtige mennesker, der er ansat i Forsvaret i dag, ikke forsvinder andre steder hen, hvor det er mere spændende at være, siger Bent Fabricius, der er formand for Officerernes Fagforening HOD til DR Østjylland.

Bent Fabricius fremhæver, at officererne har været ramt af ansættelsesstop og udnævnelsesstop i et år , mens ledelsen har overvejet at slå Forsvarskommandoen sammen med Forsvarsminsteriet.

Han mener, at det sætter sine spor hos personalet.

- De siger samstemmende: Hvorfor skal vi blive i det her firma? Hvad er der af muligheder for os i det her firma? Det er os, der står for skud hver gang, der er noget, der går galt, siger Bent Fabricius.

128 stillinger ser ud til at forsvinde.

NYHEDSBREV
 
Interesserer du dig for nyheder om job og arbejdsliv, så prøv Avisen.dk's nyhedsbrev!
separator
Du kan naturligvis altid framelde dig igen, og vi deler ikke din mail med andre.
Læs vores forretningsbetingelser.
DEBAT OM ARTIKLEN
For at kommentere skal du være logget på Facebook. Logges på via "Kommenter via...", genindlæs siden
© Copyright 2013, Avisen Aps
Avisen.dk er ikke ansvarlig for indhold fra eksterne Internet sites