Avisen.dk
Nyhedsbreve | Opret profil | Log ind | Avisen.dk bruger cookies, læs mere her

Ni års fængsel for økseangreb på jobcenter

En mands økseangreb på et jobcenter i Helsingør udløser fængselsdom og derefter en billet ud af landet.

18. sep. 2012 kl. 13:21 (opdateret kl. 13:33)
Start et spil på Spigo.dk
Spil
Arkiv. Udover fængsel blev manden også idømt at betale erstatning til de to ansatte, han angreb.
Arkiv. Udover fængsel blev manden også idømt at betale erstatning til de to ansatte, han angreb. Foto: Colourbox
Del på Facebook
Mail artiklen
Print artiklen

Det blev til ni år bag tremmer og udvisning med indrejseforbud til en 43-årig mand fra Eritrea, der angreb to ansatte med en økse på jobcenteret i Helsingør tilbage i marts.

Det afgjorde Retten i Helsingør tirsdag middag.

- Det er en enig domsmandsret, der har fundet tiltalte skyldig, siger dommeren.

- Retten har lagt vægt på, at tiltalte havde valgt et meget farligt våben og rettede det mod de forurettedes hoveder, samt at han til læger og politi efter overfaldet har sagt, at han havde i sinde at dræbe de to ansatte, tilføjer han.

Dommeren udtaler også, at der er lagt vægt på, at tiltalte tidligere er straffet for vold, og at der var tale om et meget groft angreb på to offentlige ansatte.

Udover fængsel blev manden også idømt at betale erstatning til de to ansatte, han angreb.

Øksemanden ankede med det samme dommen.

- Jeg melder jer alle til menneskeretsdomstolen, siger den 43-årige i retten, da han får sin dom.

NYHEDSBREV
 
Interesserer du dig for nyheder om job og arbejdsliv, så prøv Avisen.dk's nyhedsbrev!
separator
Du kan naturligvis altid framelde dig igen, og vi deler ikke din mail med andre.
Læs vores forretningsbetingelser.
DEBAT OM ARTIKLEN
For at kommentere skal du være logget på Facebook. Logges på via "Kommenter via...", genindlæs siden
© Copyright 2013, Avisen Aps
Avisen.dk er ikke ansvarlig for indhold fra eksterne Internet sites