Avisen.dk
Nyhedsbrev | Opret profil | Log ind | Avisen.dk bruger cookies, læs mere her

Milena Penkowa meldt til politiet

Københavns Universitet anmelder hjerneforsker Milena Penkowa for dokumentfalsk. Tvinger hende til at trække forskningsartikel tilbage.

3. feb. 2011 kl. 17:34 (opdateret kl. 18:17)
Start et spil på Spigo.dk
Spil
Hjerneforsker Milena Penkowa anmeldt til politiet for dokumentfalsk af Københavns Universitet.
Hjerneforsker Milena Penkowa anmeldt til politiet for dokumentfalsk af Københavns Universitet. Foto: Michael Bothager / Scanpix

Københavns Universitet har i dag anmeldt hjerneforsker Milena Penkowa til politiet.

Det sker efter at universitetets administration er blevet opmærksom på, at der er mistanke om, at den pågældende forsker har begået bedrageri og dokumentfalsk i forbindelse med sin forskning.

"Jeg må desværre konstatere, at der nu er grundlag for en stærk mistanke om forfalskning af dokumenter i forbindelse med dele af Milena Penkowas forskning. Vi vil derfor anmelde det til politiet, så forholdet kan blive efterforsket," siger rektor Ralf Hemmingsen.

Mistanken kommer på baggrund af en undersøgelse via en spansk advokat og oplysninger som Weekendavisen bringer i morgen.

Derfor har beder universitet nu forsker Milena Penkowa om at trække en videnskabelig artikel tilbage.

"Der er begrundet mistanke om en helt usædvanlig hændelse, som ikke er set magen til på KU. Det kan vi ikke leve med. Selvom det kommer til at tage noget tid, er vi fast besluttet på at komme helt til bunds i sagen," fastslår Ralf Hemmingsen.

Universitet vil nu gå igennem alle forskningsresultatet fra den omtale hjerneforsker. Hvis der er tvivl, vil universitet overdrage artiklerne til Udvalgene vedrørende Videnskabelig Uredelighed, UVVU.

Det uafhængige udvalg, UVVU er nedsat af videnskabsministeren og har siden 1993 håndteret sager om uredelighed på baggrund af loven om forskningsrådgivning.

Milena Penkowa fratrådte sin stilling på Københavns Universitet i december 2010. I 2009 fik Penkowa Eliteforsk-prisen overrakt af kronprinsesse Mary.

Tidligere har Milena Penkowa betalt 276.000 kroner tilbage til Københavns Universitet, fordi hun havde brugt dem uretmæssigt på advokatregninger.

NYHEDSBREV
 
Interesserer du dig for nyheder om job og arbejdsliv, så prøv Avisen.dk's nyhedsbrev!
separator
Du kan naturligvis altid framelde dig igen, og vi deler ikke din mail med andre.
Læs vores forretningsbetingelser.
DEBAT OM ARTIKLEN
For at kommentere skal du være logget på Facebook. Logges på via "Kommenter via...", genindlæs siden
© Copyright 2013, Avisen Aps
Avisen.dk er ikke ansvarlig for indhold fra eksterne Internet sites