Avisen.dk
Nyhedsbreve | Opret profil | Log ind | Avisen.dk bruger cookies, læs mere her

Michael Jacksons børn kastes rundt

Michael Jacksons mor, Katherine Jackson, er tilbage som værge for pop-kongens tre børn.

3. aug. 2012 kl. 12:20
Start et spil på Spigo.dk
Spil
Farmor-Jackson har passet på Michael Jacksons børn, siden han døde af et hjertestop i en alder af 50 år den 25. juni 2009 i Los Angeles.
Farmor-Jackson har passet på Michael Jacksons børn, siden han døde af et hjertestop i en alder af 50 år den 25. juni 2009 i Los Angeles. Foto: Scanpix, Reuters, PHIL KLEIN
Del på Facebook
Mail artiklen
Print artiklen

Katherine Jackson har fået forældremyndigheden igen over Michael Jacksons tre børn. Dog kun til deling med børnenes 34-årige fætter, TJ Jackson, der efter fyringen blev gjort til midlertidig værge. Det skriver det amerikanske gossip-site tmz.com.

I sidste uge blev farmor-Jackson ellers fyret som værge for Michael Jacksons tre børn, Paris, Prince og 'Blanket', fordi hun havde været ti dage i Arizona uden at fortælle det til hele familien.

Først fortalte den berømte farmor, at hun var helt knust over situationen, men kom siden på andre tanker og vil nu gerne dele forældremyndigheden.

Og det fik hun lov til torsdag aften, hvor retten gav hende rollen som værge tilbage efter, at en beskikket sagsbehandler havde peget på, at hun har gjort et fantastisk stykke arbejde som værge siden Michael Jacksons død i 2009.

Sagsbehandleren understregede desuden, hvor højt børnene elsker deres farmor.

Men rollen som værge er kun midlertidig. Den 22. august skal en dommer nemlig tage stilling til, om den delte forældremyndighed skal gøres permanent, eller om der skal findes en anden løsning.

Kilde: tmz.com

NYHEDSBREV
 
Interesserer du dig for nyheder om job og arbejdsliv, så prøv Avisen.dk's nyhedsbrev!
separator
Du kan naturligvis altid framelde dig igen, og vi deler ikke din mail med andre.
Læs vores forretningsbetingelser.
DEBAT OM ARTIKLEN
For at kommentere skal du være logget på Facebook. Logges på via "Kommenter via...", genindlæs siden
© Copyright 2013, Avisen Aps
Avisen.dk er ikke ansvarlig for indhold fra eksterne Internet sites