Avisen.dk
Nyhedsbreve | Opret profil | Log ind | Avisen.dk bruger cookies, læs mere her

Medarbejder-fejl: Forkert firma gik konkurs

En sagsbehandler i Kolding skifteret indtastede fejlagtigt Sydbanks CVR-nummer i en konkurssag.

17. aug. 2012 kl. 13:40
Start et spil på Spigo.dk
Spil
Erhvervsstyrelsen er ansvarlig myndighed for Det centrale virksomhedsregister (CVR), som samler oplysninger om landets virksomheder.
Erhvervsstyrelsen er ansvarlig myndighed for Det centrale virksomhedsregister (CVR), som samler oplysninger om landets virksomheder. Foto: Pressefoto
Del på Facebook
Mail artiklen
Print artiklen

Et kort øjeblik var Sydbank, Damarks fjerdestørste bank, gået konkurs.

Men det viste sig at være en svipser. En sagsbehandler i Kolding skifteret indtastede nemlig fejlagtigt Sydbanks CVR-nummer i en konkurssag. På den måde blev Sydbank - og ikke den konkursramte virksomhed - registreret konkurs.

Det oplyser Erhvervsstyrelsen i pressemeddelelse.

- Jeg beklager fejlen og de gener, det har medført for Sydbank. Vores system er baseret på, at sagsbehandlere over hele landet indtaster oplysninger om virksomhederne. Denne sag er opstået på grund af en menneskelig fejl. Vi har nu rettet fejlen, siger direktør i Erhvervsstyrelsen Betina Hagerup.

Sydbank kan på ingen måde kædes sammen med den konkursramte virksomhed.

NYHEDSBREV
 
Interesserer du dig for nyheder om job og arbejdsliv, så prøv Avisen.dk's nyhedsbrev!
separator
Du kan naturligvis altid framelde dig igen, og vi deler ikke din mail med andre.
Læs vores forretningsbetingelser.
DEBAT OM ARTIKLEN
For at kommentere skal du være logget på Facebook. Logges på via "Kommenter via...", genindlæs siden
© Copyright 2013, Avisen Aps
Avisen.dk er ikke ansvarlig for indhold fra eksterne Internet sites