Mandagens danskere i aktion ved OL
Sejleren Anne-Marie Rindom kan mandag vinde en medalje i Laser Radial. Hun ligger nummer to før medal race.
Anne-Marie Rindom indtager andenpladsen før mandagens medal race i Laser Radial.
Anne-Marie Rindom indtager andenpladsen før mandagens medal race i Laser Radial. Foto: Brian Lindberg Jensen/Polfoto


Følgende danskere skal mandag i aktion ved OL i Rio:

---- ---- ---- ----

14:00: Badminton

Herresingle, ottendedelsfinale: Jan Ø. Jørgensen

14:31: Kajak

Toerkajak 500 meter, indledende: Amalie Thomsen og Ida Villumsen (eventuelt semifinale klokken 15:46)

14:45: Kajak

Enerkajak 200 meter, indledende: Henriette Engel Hansen (eventuelt semifinale klokken 16:00)

15:00: Dressur

Grand Prix Freestyle, individuel finale: Anna Kasprzak og Cathrine Dufour

15:06: Kajak

Enerkajak 1000 meter, indledende: René Holten Poulsen (eventuelt semifinale klokken 16:22)

15:21: Banecykling

Omnium: 1000 meter på tid: Lasse Norman Hansen

15:25: Atletik

3000 meter forhindringsløb, indledende: Ole Hesselbjerg

15:30: Badminton

Damedouble, kvartfinale: Christinna Pedersen og Kamilla Rytter Juhl

15:59: Banecykling

Omnium, 10 kilometer scratch: Amalie Dideriksen

18:05: Sejlsport

Laser Radial, finale: Anne-Marie Rindom

49er, 7., 8., og 9. sejlads: Jonas Warrer og Christian Peter Lübeck

49erFX, 7., 8., og 9. sejlads: Jena Mai Hansen og Katja Salskov-Iversen

19:40: Håndbold

Herrelandsholdet, gruppekamp mod Frankrig

21:00: Banecykling

Omnium, flyvende omgang: Lasse Norman Hansen

21:30: Banecykling

Omnium, tre kilometer forfølgelsesløb: Amalie Dideriksen

22:23: Banecykling

Omnium, 40 kilometer pointløb: Lasse Norman Hansen

22:30: Badminton

Herresingle, ottendedelsfinale: Viktor Axelsen

23:17: Banecykling

Omnium, udskilningsløb: Amalie Dideriksen

02:30: Atletik

400 meter hæk, indledende heat: Sara Slott Petersen og Stina Troest

Kilder: OL.dk og myinfo.rio2016.com

/ritzau/

Følg os på Facebook

Så får du nyheder direkte leveret, og kan deltage i debatten på vores artikler.