Avisen.dk
Nyhedsbreve | Opret profil | Log ind | Avisen.dk bruger cookies, læs mere her

Løkke: Lærere skal undervise mere

Folkeskolen skal have meget friere rammer, mener Lars Løkke Rasmussen før forhandlinger om et folkeskoleforlig

3. okt. 2012 kl. 15:55
Start et spil på Spigo.dk
Spil
Del på Facebook
Mail artiklen
Print artiklen

Folkeskolen skal have langt friere rammer, så lærerne bruger mere tid med børnene, der på den måde lærer både mere dansk og matematik og får flere idrætstimer.

Sådan lyder Venstres formand Lars Løkke Rasmussens opskrift på en folkeskolereform, efter statsminister Helle Thorning-Schmidt (S) lagde op reformer af netop folkeskolen i sin åbningstale.

- Jeg har længe ment, at vi bør fokusere arbejdstiden mere mod undervisning. Jeg ser gerne, at vi bruger mere arbejdstid med børnene. Hvis regeringen rejser sagen som offentlig arbejdsgiver, kan den regne med vor opbakning, siger Lars Løkke Rasmussen.

Som statsminister foreslog han en reform med et læseløfte til børn i en helhedsskole, som minder om Thornings heldagsskole.

- Venstre støtter regeringen, hvis lærerne med en ny overenskomst skal undervise mere i skolen, siger V-formanden, der er gift med Sólrun Løkke Rasmussen, som er folkeskolelærer.

Lars Løkke Rasmussen ser sammen med mere undervisning gerne friere rammer

- Skolen er indrettet på det gamle industrisamfunds principper: Man putter råstoffet ind i den ende, så kommer det ti år senere ud i den anden ende. Så er det grupperet i 0., 1., 2. og 3. klasse og derhenad, siger han.

- Jeg ved fra mine børn og drengeakademiet i Løkkefonden, at børn udvikler sig forskelligt. Jeg tror på en folkeskole med langt friere rammer.

Han fremhæver skoler, hvor det største faglige spring er, at matematiklæreren starter hver morgen med at løbe med eleverne.

/ritzau/

Læs også: Bondo var til fødselsdag i stedet for debat

Læs også: Forsker vil have finsk i folkeskolen

Læs også: GUIDE: Må du passe børn når skolen lukker?

NYHEDSBREV
 
Interesserer du dig for nyheder om job og arbejdsliv, så prøv Avisen.dk's nyhedsbrev!
separator
Du kan naturligvis altid framelde dig igen, og vi deler ikke din mail med andre.
Læs vores forretningsbetingelser.
DEBAT OM ARTIKLEN
For at kommentere skal du være logget på Facebook. Logges på via "Kommenter via...", genindlæs siden
© Copyright 2013, Avisen Aps
Avisen.dk er ikke ansvarlig for indhold fra eksterne Internet sites