Avisen.dk
Nyhedsbreve | Opret profil | Log ind | Avisen.dk bruger cookies, læs mere her

Løgner skal være maskot for VM i cykling

Dukken Pinocchio, hvis næse vokser, når han lyver, skal være maskot for VM i cykling næste år.

26. okt. 2012 kl. 12:34
Start et spil på Spigo.dk
Spil
Foto: Colourbox
Del på Facebook
Mail artiklen
Print artiklen

De italienske arrangører af VM i landevejscykling 2013 har foretaget et højst overraskende og samtidig meget rammende valg af maskot til deres arrangement i Firenze næste sommer.

Cykelløbet skal repræsenteres af den lille dukke Pinocchio, der er kendt for sin lange næse, der vokser når han lyver.

Det valg synes at ramme cykelsporten med perfekt timing i denne tid, hvor den ene rytter efter den anden er tvunget til at stå frem og afsløre snyd og bedrag med doping.

- Vores Pinocchio er stolt, sportslig og omhyggelig og tæt forbundet til sit land. Han kigger optimistisk mod horisonten, mens han ser mod fremtiden, skriver arrangørerne ifølge feltet.dk i en beskrivelse af maskotten.

Historien om Pinocchio er oprindeligt udgivet som bog i slutningen af 1800-tallet, og han har senere stået model til en Walt Disney-produktion.

Pinocchio har svært ved at holde sig til sandheden, og når den lille dukke lyver, så vokser hans næse endnu længere.

NYHEDSBREV
 
Interesserer du dig for nyheder om job og arbejdsliv, så prøv Avisen.dk's nyhedsbrev!
separator
Du kan naturligvis altid framelde dig igen, og vi deler ikke din mail med andre.
Læs vores forretningsbetingelser.
DEBAT OM ARTIKLEN
For at kommentere skal du være logget på Facebook. Logges på via "Kommenter via...", genindlæs siden
27.10-2012 | 13:33 af T. Larzen
Skulle Pinocchio ikke være hele "cykelsportens" logo ? Eller er jeg den eneste, der ikke forstår deres konstante "rystende nye opdagelser af urene cykelryttere" ? Stop dog det her spil for galleriet...det er træls.
 
© Copyright 2013, Avisen Aps
Avisen.dk er ikke ansvarlig for indhold fra eksterne Internet sites