Avisen.dk
Nyhedsbrev | Opret profil | Log ind | Avisen.dk bruger cookies, læs mere her

Lego-arving sætter millionvilla til salg

Lego-arving Sofie Kirk Kiær Kristiansen vil nu sælge en af sine tre luksusvillaer nord for København.

9. okt. 2012 kl. 13:15
Start et spil på Spigo.dk
Spil
Sofie Kirk Kiær Kristiansen er Lego-ejer Kjeld Kirk Kristiansens ældste barn.
Sofie Kirk Kiær Kristiansen er Lego-ejer Kjeld Kirk Kristiansens ældste barn. Foto: Colourbox

Den rige Lego-arving Sofie Kirk Kiær Kristiansen sætter en af sine dyre luksusboliger til salg.

Så nu kan en rig køber blive ejer af en af den 35-åriges tre ejendomme i det mondæne område nord for København, skriver Boliga Kendte.

Den heldige køber skal finde 15 millioner kroner frem for at få fingrene i luksusvillaen, der ligger ved Christiansholm slot i Klampenborg.

Det er en hvid bolig med hele 11 værelser fordelt på 397 kvadratmeter på en 1.437 kvadratmeter stor grund.

Sofie Kirk Kiær Kristiansen er Lego-ejer Kjeld Kirk Kristiansens ældste barn - dermed har hun adgang til en solid formue via sit medejerskab af pengetanken Kirkbi, der ejer tre fjerdele af Lego-koncernen.

Lego-arvingen bor selv en halv times kørsel fra hovedkvarteret i Billund, hvor hun overtog Klelund Plantage i 2005 og senere opførte et imponerende jagtslot.

Her bor hun i dag med sin mand Christopher Kiær.

Se luksusvillaen her

Kilde: boliga.kendte.dk

NYHEDSBREV
 
Interesserer du dig for nyheder om job og arbejdsliv, så prøv Avisen.dk's nyhedsbrev!
separator
Du kan naturligvis altid framelde dig igen, og vi deler ikke din mail med andre.
Læs vores forretningsbetingelser.
DEBAT OM ARTIKLEN
For at kommentere skal du være logget på Facebook. Logges på via "Kommenter via...", genindlæs siden
© Copyright 2013, Avisen Aps
Avisen.dk er ikke ansvarlig for indhold fra eksterne Internet sites