
Del på Facebook
Det har længe været kutyme, at man skal forbi det kommunale jobcenter, hvis man bliver ledig. Men sådan er det ikke længere for alle.
Er du arbejdsløs københavner og er i en a-kasse, skal du i første omgang hjælpes tilbage til arbejdsmarkedet af din a-kasse.
Landets kommunale jobcentre har ellers overtaget ansvaret for de ledige her i august, men Københavns kommune og LO Storkøbenhavn har lavet en særegen aftale. Det betyder, at de arbejdsløse, der er forsikret mod arbejdsløshed i en a-kasse, skal hjælpes tilbage i arbejde af a-kassen det første halve år.
Både den ledige, kommunen og a-kassen kan vinde på ordningen, mener arbejdsmarkedsforsker, Flemming Ibsen fra Aalborg Universitet.
"De ledige kommer ned i en a-kasse, som har et godt kendskab til deres medlemmer, overenskomsterne og kender virksomheder, hvor der kan være jobåbninger. Der bliver mindre bureaukrati for kommunerne, og a-kasserne får en mere aktiv rolle end bare at udbetale understøttelse. Og for fagforbundene, der jo taber medlemmer, er a-kasserne et godt rekrutteringssted," siger han til avisen.
Man forventer, at nye ordning vil berøre omkring 2.000 arbejdsløse i løbet af det næste års tid.
NYHEDSBREV
Interesserer du dig for nyheder om job og arbejdsliv, så prøv Avisen.dk's nyhedsbrev!
Du kan naturligvis altid framelde dig igen, og vi deler ikke din mail med andre.
Læs vores
forretningsbetingelser.