Avisen.dk
Nyhedsbreve | Opret profil | Log ind | Avisen.dk bruger cookies, læs mere her

Kvinder afvises ved kvindekrisecentre

Mange af landets kvindekrisecentre har i 2011 oplevet at måtte afvise et stort antal kvinder på grund af pladsmangel.

28. maj 2012 kl. 10:44
Start et spil på Spigo.dk
Spil
Pladsoversigten som alle kvindekrisecentre, der er medlem af LOKK har adgang til, bekræfter, at der er langt mellem ledige værelser på Sjælland. Og selvom der nogle gange er ledige værelser i Jylland, er det ikke løsningen, hvis den kriseramte ikke kan overskue at rejse til den anden ende af landet.
Pladsoversigten som alle kvindekrisecentre, der er medlem af LOKK har adgang til, bekræfter, at der er langt mellem ledige værelser på Sjælland. Og selvom der nogle gange er ledige værelser i Jylland, er det ikke løsningen, hvis den kriseramte ikke kan overskue at rejse til den anden ende af landet. Foto: Colourbox
Del på Facebook
Mail artiklen
Print artiklen

Endnu en voldsramt kvinde henvender sig for at få hjælp, men der er ikke plads.

Sådan så det ud hos Herfølge Krisecenter i 2011, hvor de havde flere kvinder boende, end de havde plads til, med en belægningsprocent på 120.

Og det er ikke det eneste krisecenter, der har pladsproblemer for tiden, skriver LOKKnyt.

Formanden for Landsorganisationen af Kvindekrisecentre (LOKK), Birgit Søderberg bekræfter, at hele sjællandsområdet virker presset.

- Fra praksis kan vi se, at vi får rigtig, rigtig mange henvendelser og vi har måtte afvise mange, siger hun til Newspaq.

Hos Herfølge krisecenter har centerleder Yvonne Dujardin ikke noget klart bud på, hvorfor efterspørgslen er steget.

- Måske er kommunerne blevet bedre til at rådgive kvinderne. Det er svært at svare på, siger hun.

Det eneste der står klart er, at presset er stort.

Ved årsskiftet besluttede man hos Herfølge krisecenter at inddrage et rådgiverrum for at skabe flere sengepladser. Men på trods af det har belægningen i årets fire første måneder stadig ligget på 105-106 procent.

Når der ikke er plads til flere kvinder, bliver de henvist til andre centre eller andre, der kan hjælpe dem.

Men det kan være svært for kvinderne at tage imod den hjælp.

-Vi løber den risici, at hvis ikke vi får gjort det her ordentlig, så tænker kvinden, at det, hun kommer med, ikke er så alvorligt, og at der nok er andre, der har mere brug pladsen, end hun har. Og så kan det få den konsekvens, at hun vender hjem igen til volden, forklarer Yvonne Dujardin.

Problemet med de voldsramte kvinder er nemlig, at de ofte bagatelliserer volden.

- Hun tænker rigtig mange gange, at det er hendes skyld, at hun er udsat for vold, og at det måske ikke var så slemt. Derfor kan hun let ombestemme sig, når hun kommer til et krisecenter, der ikke har plads til hende, siger Yvonne Dujardin.

Herfølge Krisecenter måtte i 2011 afvise 113 kvinder, der ringede til centeret. De blev i stedet enten forsøgt hjulpet ved telefonisk rådgivning eller blev henvist videre til et andet center.

Ifølge Landsorganisationen af Kvindekrisecentre udsættes omkring 26.000 kvinder årligt for vold.

Foto: Se kvinders løgne om sex

Foto: Se USAs smukkeste sild folde sig ud

Læs også: Forskning: Kvinder foretrækker store penisser

NYHEDSBREV
 
Interesserer du dig for nyheder om job og arbejdsliv, så prøv Avisen.dk's nyhedsbrev!
separator
Du kan naturligvis altid framelde dig igen, og vi deler ikke din mail med andre.
Læs vores forretningsbetingelser.
DEBAT OM ARTIKLEN
For at kommentere skal du være logget på Facebook. Logges på via "Kommenter via...", genindlæs siden
28.05-2012 | 11:28 af Nanna Gersov
Der skal bare bygges krisecentre og så må staten stå for dem og der skal være pladsgaranti, da det kan koste liv at der ikke er det.

Vi har en kvindelig statsminister og en kvindelig socialminister og en kvinde som formand for Børnerådet, hvis mor selv nær var blevet tævet ihjel. Det er mærkeligt, at disse kvinder intet gør for de mest udsatte kvinder i Danmark!
 
 
28.05-2012 | 13:46 af Verner Andersen
"En kvindelig statsminister og ditto socialminister ? jovist, der er bare den aberdabai de taler til os fra en anden planet. Og i øvrigt vil de ikke forstyrres, da de endnu ikke er færdige med at indrette deres ministerkontor. At krisecentre oplever en stigende søgning, skyldes ikke mindst den økonomiske krise kradser dybere og dybere og ikke mindst indvandrerkvinder har fået nok af deres mænds kvindesyn.
 
28.05-2012 | 16:16 af Peder Bæk
 
 
© Copyright 2013, Avisen Aps
Avisen.dk er ikke ansvarlig for indhold fra eksterne Internet sites