Avisen.dk
Nyhedsbreve | Opret profil | Log ind | Avisen.dk bruger cookies, læs mere her

Kvæstet kvinde sigtes i drabssag fra Greve

To unge mænd er mistænkt for at have dræbt kvinde i Greve. En anden kvæstet kvinde er anholdt.

15. sep. 2012 kl. 13:00 (opdateret kl. 15:32)
Start et spil på Spigo.dk
Spil
Fotoet er fra et overvågningskamera på Hundige Station. Politiet efterlyser de to mænd. Den omkomne i branden skønnes at være en 26-årig kvinde med amerikansk statsborgerskab.
Fotoet er fra et overvågningskamera på Hundige Station. Politiet efterlyser de to mænd. Den omkomne i branden skønnes at være en 26-årig kvinde med amerikansk statsborgerskab. Foto: Hundige Station
Del på Facebook
Mail artiklen
Print artiklen

En kvinde, der blev kvæstet efter at være hoppet ud fra en lejlighed i Greve fredag eftermiddag, sigtes af politiet for medvirken til drab.

Det oplyser Ove Pedersen fra Midt- og Vestsjællands Politi.

Politiet blev tilkaldt til Gersagerparken, fordi der var opstået brand i en lejlighed på tredje sal.

Her blev en kvinde fundet død, og politiet konkluderer, at det er en forbrydelse.

Efter branden blev to unge mænd set stikke af, og desuden lå en kvinde kvæstet på jorden.

- Hun er enten selv sprunget ud af vinduet, eller også er hun blevet blæst ud af brandeksplosionen, siger efterforskningslederen, vicepolitikommissær Ove Pedersen.

- Vi mener, at hun er medgerningsmand til drabet, siger han.

De to mænd forsøgte at bære hende væk, men de gav op og fortsatte deres flugt.

Kvinden, der er 29 år og med pakistansk baggrund, blev med helikopter fløjet til Rigshospitalets traumecenter, men hun er for kvæstet til selv at deltage i et retsmøde i Retten i Roskilde lørdag.

- Hun ligger i kunstigt koma, siger Ove Pedersen fra politiet.

Derfor er hun endnu ikke blevet afhørt.

I retsmødet vil en anklager bede dommeren om at varetægtsfængsle den kvæstede.

Den omkomne skønnes til at være en 26-årig kvinde med amerikansk statsborgerskab og med afghansk baggrund. Hun døde af voldsomme forbrændinger.

Lørdag har politiet offentliggjort et foto af de to unge efterlyste mænd, der ses i løb ved Hundige Station.

Begge ser ud til at være cirka 20 år og omkring 170 centimeter høje. De har mørkt kortklippet hår. De nåede dog ikke S-toget og løb derefter videre.

Politiet mener, at de to sammen med den 29-årige kvinde forinden kom kørende til området i hendes nyere sorte VW Polo.

Politiet håber, at nogen i offentligheden ud fra fotografiet kan hjælpe med at sætte navn på de to unge. Om motivet siger Ove Pedersen:

- Vi har nogle idéer, men vi efterforsker bredt.

/ritzau/

Læs også: Dræbt mor til tre fik klippet alle fingre af

Læs også: Ung kvinde brændt på bål af bildæk

Læs også: 43 år gammel drabssag opklaret et år for sent

NYHEDSBREV
 
Interesserer du dig for nyheder om job og arbejdsliv, så prøv Avisen.dk's nyhedsbrev!
separator
Du kan naturligvis altid framelde dig igen, og vi deler ikke din mail med andre.
Læs vores forretningsbetingelser.
DEBAT OM ARTIKLEN
For at kommentere skal du være logget på Facebook. Logges på via "Kommenter via...", genindlæs siden
© Copyright 2013, Avisen Aps
Avisen.dk er ikke ansvarlig for indhold fra eksterne Internet sites