Avisen.dk
Nyhedsbreve | Opret profil | Log ind | Avisen.dk bruger cookies, læs mere her

Kommuner vil kvæle spirende seniorjob-succes

KL vil have seniorjob-ordningen afskaffet eller markant begrænset inden forventet boom i 2013.

7. okt. 2012 kl. 22:08 (opdateret kl. 08:32)
Start et spil på Spigo.dk
Spil
Arkiv. Ordningen med seniorjob betyder, at ældre arbejdsløse med loven i hånden kan forlange, at deres kommune ansætter dem i et job.
Arkiv. Ordningen med seniorjob betyder, at ældre arbejdsløse med loven i hånden kan forlange, at deres kommune ansætter dem i et job. Foto: Colourbox
Del på Facebook
Mail artiklen
Print artiklen

Når tusindvis af ældre arbejdsløse mister retten til dagpengene næste år, ventes rigtig mange at gøre krav på seniorjob i kommunerne.

Og det er alarmerende, mener Kommunernes Landsforening (KL), som nu forlanger ordningen helt afskaffet eller mærkbart begrænset. Det skriver Ugebrevet A4.

- Enten skal man afskaffe ordningen og i stedet bruge de andre redskaber, vi har inden for beskæftigelsesområdet, som ansættelser med løntilskud, virksomhedspraktik eller jobrotation, siger Michael Ziegler (K), der er formand for KL's løn og personaleudvalg.

- Eller også skal man hegne ordningen ind, så antallet af mennesker i seniorjob forbliver meget begrænset, tilføjer han.

Ordningen med seniorjob betyder, at ældre arbejdsløse med loven i hånden kan forlange, at deres kommune ansætter dem i et job.

Indtil nu er det kun få ældre, der har benyttet sig af muligheden, og ifølge den seneste opgørelse er der lige nu 364 personer (omregnet til fuldtid) i seniorjob på landsplan.

Det tal kan stige væsentligt, når omkring 2700 ældre arbejdsløse, ifølge skøn fra arbejdsløshedskassernes brancheorganisation AK-Samvirke, kan stille krav om seniorjob i løbet af det næste halve år.

- Jeg tror, at langt de fleste ældre med mulighed for det vil bede om at få et seniorjob, når de mister deres dagpenge, siger direktøren for AK-Samvirke, Verner Sand Kirk.

- De fleste vil gerne lave noget fornuftigt i form af et arbejde og have en indtægt, som er til at leve af i stedet for at havne på kontanthjælp eller ingenting, tilføjer han.

Hans formodning bakkes op af Bent Greve, der er professor på Institut for Samfund og Globalisering ved Roskilde Universitet.

- For en del seniorer vil det være den eneste udvej i forhold til at få arbejde. Når man er ældre og har gået arbejdsløs i to år, vil man trods mange kompetencer og stor erfaring ofte have svært ved at få ordinært arbejde, siger Bent Greve til Ugebrevet A4.

Beskæftigelsesminister Mette Frederiksen (S) afviser over for Ugebrevet A4 at imødekomme kommunernes ønske om at afskaffe eller begrænse ordningen.

Læs også: Det dummeste jeg har gjort er min uddannelse

Læs også: Akuthjælp til ledig: ”Vi ses foran Fætter BR”

Læs også: Minister: Bistandsklienter må godt eje hus

NYHEDSBREV
 
Interesserer du dig for nyheder om job og arbejdsliv, så prøv Avisen.dk's nyhedsbrev!
separator
Du kan naturligvis altid framelde dig igen, og vi deler ikke din mail med andre.
Læs vores forretningsbetingelser.
DEBAT OM ARTIKLEN
For at kommentere skal du være logget på Facebook. Logges på via "Kommenter via...", genindlæs siden
07.10-2012 | 22:40 af Kristian Mortensen
Kunne være at KL i stedet skulle gøre mere aktiv og seriøs indsats for at hjælpe folk med at få et ordinært ustøttet arbejde gennem jobcentrene, før de hyler op om seniorjobbene
Problemet for de ældre er IKKE at de ikke tager hvad som byder sig, under forudsætning at lønnen svarer til dagpengesatsen eller lidt mere og ellers tager et rimeligt hensyn til den ældres fysiske formåen og sundhedstilstand, nej problemet er at jobcentrene er blevet fyldt med DJØF'fere som i stedet for at hjælpe folk med et ordinært ustøttet arbejde eller en uddannelse dertil, bruger alle midlerne på forrykte meningsløse kurser og diverse tåbelige private aktører som scorer kassen på at snyde systemet på den ene og den anden måde, det er såmænd ikke de arbejdsløse der gør det, det er er aktørerne der ved hvordan man bla v hj af EUs tåbelige tilskudsvanvid holder arbejdsløse fast i tilskudsjob og på kurser
I stedet skulle der tilbydes kompetancegivende uddannelse til ledige og til ældre ledige for så havde de en reel chance for at komme tilbage på arbejdsmarkedet, og uddannelsen skal være på dagpenge
Hvis jobcentrene ikke kan tilbyde uddannelse eller et ordinært job, så har de værsågod at sørge for et seniorjob til de ældre...
Fyr nogle flere DJØF'fere og brug penge på at efteruddanne nogle flere ledige i stedet......
 
 
07.10-2012 | 22:47 af Kristian Mortensen
Overskriften er forøvrigt forrykt
Seniorjobordningen er jo IKKE en succes, den er tværtimod beviset på den fiasko den kyniske neoliberalistiske samfundsmodel der er blevet indført i Danmark de sidste ca 20 år er blevet med stadig større tydelighed
 
 
07.10-2012 | 23:17 af Kristian Mortensen
Og nehøver jeg at fortælle om konsekvensen hvis alle de ældre ikke får tilbudt seniorjobs i fremtiden - og det samtidigt med at der ryger 20- 30.000 ud af dagpengesystemet nøste år
det bliver en katastrofe på boligmarkedet i Danmark, nærmest en nuklear flere gigatons TNT brintbombe som DJØF'ferne herefter har præsteret at smadre dansk økonomi med
http://avisen.dk/blogs/miadane/hug-og-spark_35596.aspx
18.08-2012 | 17:35 af Kristian Mortensen
http://kortlink.dk/avisen/bhc4
02.10-2012 | 16:39 af Kristian Mortensen
 
 
08.10-2012 | 12:53 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
08.10-2012 | 13:19 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
08.10-2012 | 13:21 af Kristian Mortensen
@Lene
Der er ikke noget der er afgjort endnu
Lovgivningen er i sidste ende op til politikerne på Slotsholmen....
 
 
08.10-2012 | 13:26 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
08.10-2012 | 13:41 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
© Copyright 2013, Avisen Aps
Avisen.dk er ikke ansvarlig for indhold fra eksterne Internet sites