Avisen.dk
Nyhedsbrev | Opret profil | Log ind | Avisen.dk bruger cookies, læs mere her

Kønssygdom sætter pornobranchen skak mat

En pornoskuespiller har fået konstateret syfilis i Los Angeles, og det får hele branchen til at holde pause.

22. aug. 2012 kl. 10:08 (opdateret kl. 10:38)
Start et spil på Spigo.dk
Spil
Læger har nu anbefalet, at de cirka 1000 pornoskuespillere, der lever og arbejder i Los Angeles, får behandling for at undgå smittefaren.
Læger har nu anbefalet, at de cirka 1000 pornoskuespillere, der lever og arbejder i Los Angeles, får behandling for at undgå smittefaren. Foto: Colourbox

Pornoindustriens hovedstad i USA, Los Angeles, har indstillet indspilningerne af nye pornofilm for en kort bemærkning.

Den pludselige pause skyldes, at mindst én af branchens pornoskuespillere har fået konstateret sexsygdommen syfilis - der, hvis den ikke opdages og behandles - kan give skader på centralnervesystemet og hovedkranspulsåren.

Læger har nu anbefalet, at de cirka 1000 pornoskuespillere, der lever og arbejder i Los Angeles, får behandling for at undgå smittefaren.

Behandlingen med antibiotika tager 10 dage, og herefter kan de komme tilbage på arbejde.

Free Speech Coalition, der er pornoindustriens forening, fortæller, at indspilningerne af pornofilm har været indstillet siden weekenden.

- Industriens højeste prioritet er selvfølgelig vores kollegers helbred, siger Diane Duke, der står i spidsen for foreningen.

Samtidig sætter udbruddet af syfilis endnu engang fokus på nødvendigheden af, at pornoskuespillerne bruger kondomer på filmsettet for at forhindre smitten af sexsygdomme.

Organisationen Aids Healthcare Foundation kører en kampagne for at få lokale embedsmænd til at få udbredt brugen af kondomer i pornoindustrien.

Det er ikke første gang, Los Angeles' pornoindustri har været nødsaget til at holde en midlertidig pause i indspilningerne.

Sidste år bad Free Speech Coalition om en pause, da en pornoskuespiller blev testet positiv for hiv. Senere fandt man ud af, at han alligevel ikke havde været smittet.

Kilde: Reuters

Foto: Her er de farligste festival-sygdomme

Læs også: Beskyt dig! Syfilis er tilbage

Læs også: Unge tror ikke på kønssygdomme

NYHEDSBREV
 
Interesserer du dig for nyheder om job og arbejdsliv, så prøv Avisen.dk's nyhedsbrev!
separator
Du kan naturligvis altid framelde dig igen, og vi deler ikke din mail med andre.
Læs vores forretningsbetingelser.
DEBAT OM ARTIKLEN
For at kommentere skal du være logget på Facebook. Logges på via "Kommenter via...", genindlæs siden
© Copyright 2013, Avisen Aps
Avisen.dk er ikke ansvarlig for indhold fra eksterne Internet sites