Avisen.dk
Nyhedsbrev | Opret profil | Log ind | Avisen.dk bruger cookies, læs mere her

Københavns Lufthavn gider ikke lærlinge

Tillidsrepræsentanter fra både 3F og HK presser på, for at få Københavns Lufthavn til at tage et socialt ansvar og oprette flere lærerpladser.

31. okt. 2012 kl. 15:50
Start et spil på Spigo.dk
Spil
Foto: Arne V. Petersen, Københavns Lufthavne A/S.

En af landets største arbejdspladser, Københavns Lufthavn (CPH) har bare fem lærlinge og to kontorelever ud af i alt 2.000 ansatte.

Det er at svigte de tusinder af elever, der mangler praktikplads i en virksomhed, lyder det fra fagforeninger.

”Der er ikke noget at sige til, at samfundet er desperat efter lærerpladser, når en stor arbejdsplads som CPH ikke tager større samfundsansvar for at skaffe lærerpladser,” siger Stig Gellert, der selv arbejder i CPH.

Han er 3F tillidsmand for brandmændene i lufthavnen og medarbejderrepræsentant i CPH’s bestyrelse.

Tillidsfolk råber for døve ører

Han har igennem de seneste år forsøgt at råbe bestyrelsen op og opfordret til at tage flere lærlinge. Hver gang er ideen arkiveret under 'det ser vi på senere'.

Det samme gælder HK’s tillidsrepræsentant i lufthavnen, Betina Thomsen, hun mener, det er ringe af så stor en arbejdsplads, at man kun kan finde plads til to kontorelever.

Billund har flere lærlinge end CPH

I Billund Lufthavn er antallet af elever langt større i forhold til antallet af medarbejdere. Her har man 751 fuldtidsbeskæftigede og otte elever. Fra første november vil yderligere otte voksenlærlinge begynde i lære som lufthavnsoperatører.

Forskellen mellem landets to største lufthavne stemmer godt overens med Arbejderbevægelsens Erhvervsråds undersøgelse. Den viser, at jyske virksomheder tager langt større ansvar for at skaffe praktikpladser end store virksomheder på Sjælland.

I CPH’s egen rapport om social ansvarlighed fremgår det imidlertid, at virksomheden har øget opmærksomheden på at være tilgængelig for unge under uddannelse.

Lufthavnen: Vi arbejder på det

Ifølge HR direktør Peter Hansen er CPH i dialog med de organisationer, der potentielt kan levere lærlinge og elever.

”Vi mærker presset fra samfundet, og derfor sætter vi nu tempoet op for at få flere lærlinge. Vi er i gang. Det er også socialt ansvar at arbejde på sagen” siger Peter Hansen.

Han erkender dog, at der ikke kommer nogen konkret aftale på bordet lige foreløbig.

Ifølge 3F Kastrup vil lufthavnen mindst kunne tage 12 ekstra lærlinge indenfor 3F om året. Dertil kommer et uvist antal smede, elektrikere og HK-kontorelever.

Udviklingen i praktikpladsmanglen viser, at kurven ikke er knækket endnu. Siden foråret 2010 har der manglet mellem 8- og 10.000 praktikpladser hver eneste måned. Og tallet fra juni og juli i år viser, at antallet er helt oppe på 11.000 elever, der mangler praktikplads i en virksomhed.

Læs også: 3F: Virksomheder på Sjælland tøver med praktik

Læs også: K: Store virksomheder skal tage praktikanter

NYHEDSBREV
 
Interesserer du dig for nyheder om job og arbejdsliv, så prøv Avisen.dk's nyhedsbrev!
separator
Du kan naturligvis altid framelde dig igen, og vi deler ikke din mail med andre.
Læs vores forretningsbetingelser.
DEBAT OM ARTIKLEN
For at kommentere skal du være logget på Facebook. Logges på via "Kommenter via...", genindlæs siden
31.10-2012 | 12:00 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
31.10-2012 | 21:53 af Steen Jensen
LÆRER-pladser?
Mon ikke det er LÆRE-pladser, der er tale om? De behøver vist ikke at ansætte lærere i Københavns Lufthavn.
 
© Copyright 2013, Avisen Aps
Avisen.dk er ikke ansvarlig for indhold fra eksterne Internet sites