Avisen.dk
Nyhedsbreve | Opret profil | Log ind | Avisen.dk bruger cookies, læs mere her

Kæntret båd var få meter fra land

Den forliste båd ved den norske sydkyst var blot 20 meter fra land, da motoren satte ud, og båden drev til havs på grund af vindforholdene.

21. aug. 2010 kl. 15:40 (opdateret kl. 16:08)
Start et spil på Spigo.dk
Spil
Båden med de seks unge danskere gik ikke i stå, fordi den løb tør for benzin, men fordi en slange knækkede af motoren.
Båden med de seks unge danskere gik ikke i stå, fordi den løb tør for benzin, men fordi en slange knækkede af motoren. Foto: Kjell Inge Søreide / Scanpix
Del på Facebook
Mail artiklen
Print artiklen

Flere detaljer om, hvordan og hvorfor seks danske unge onsdag kæntrede i en båd i Norge, kommer nu frem.

Ifølge de to overlevende Søren Thuesen og Niels Højlunds egen forklaring, var båden kun omkring 20 meter fra land, da en slange til bådens motor knækkede af sin tilkobling, og motoren satte ud.

Slangen røg ned i noget vand i bunden af båden, og trods ihærdige forsøg på at sætte den på, lykkedes det ikke, skriver bt.dk.

På grund af den hårde vind drev båden længere og længere ud på havet, og på et tidspunkt kæntrede den.

Oplysningerne kom frem fredag aften, hvor de to overlevende Søren Thuesen og Niels Højlund mødtes med pårørende til de fire druknede.

NYHEDSBREV
 
Interesserer du dig for nyheder om job og arbejdsliv, så prøv Avisen.dk's nyhedsbrev!
separator
Du kan naturligvis altid framelde dig igen, og vi deler ikke din mail med andre.
Læs vores forretningsbetingelser.
DEBAT OM ARTIKLEN
For at kommentere skal du være logget på Facebook. Logges på via "Kommenter via...", genindlæs siden
© Copyright 2013, Avisen Aps
Avisen.dk er ikke ansvarlig for indhold fra eksterne Internet sites