Avisen.dk
Nyhedsbreve | Opret profil | Log ind | Avisen.dk bruger cookies, læs mere her

Hoffet taget i ny vanvidskørsel

På vej mod Tyskland havde chaufføren i 'Krone 10' speederen helt i bund og kørte angiveligt 182 km/t.

28. juli 2011 kl. 08:27 (opdateret kl. 12:58)
Start et spil på Spigo.dk
Spil
Flere biler følte sig voldsomt presset af vild og hensynsløs kørsel fra 'Krone 10'. Arkiv
Flere biler følte sig voldsomt presset af vild og hensynsløs kørsel fra 'Krone 10'. Arkiv Foto: www.colourbox.com
Del på Facebook
Mail artiklen
Print artiklen

I Tyskland er der visse steder ingen fartbegrænsninger på motorvejen, sådan er det bare ikke i Danmark.

Men det er tilsyneladende ingen hindring, når man kommer fra Kongehuset, hvor en kronebil med aggressiv og hurtig kørsel tirsdag skabte rædsel på de sønderjyske motorveje mod Tyskland.

Ifølge Ekstra Bladet kørte den kongeblå Audi med nummerpladen 'Krone 10' mellem Kolding og den tyske grænse fuldstændig vanvittigt med et speedometer, der angiveligt var blevet presset op på 182 km/t på en strækning, hvor hastighedsgrænsen er 130.

Ydermere kørte chaufføren i den kongelige bil så hasarderet og vildt at det pressede flere biler i overhalingsbanen.

Kongehuset kender ikke til den konkrete sag men oplyser, at færdselsloven gælder for alle i de royale gemakker.

"Vi har ingen kommentarer til den konkrete sag, som vi ikke kender. men færdselsloven gælder for kongehusets ansatte som for alle andre. Og det er medarbejderne klar over, siger Christian Meyer til Ekstra Bladet.

Han kan i øvrigt ikke oplyse, hvem der sad bag rattet på 'Krone 10' den pågældende dag.

Kilde: Ekstra Bladet

NYHEDSBREV
 
Interesserer du dig for nyheder om job og arbejdsliv, så prøv Avisen.dk's nyhedsbrev!
separator
Du kan naturligvis altid framelde dig igen, og vi deler ikke din mail med andre.
Læs vores forretningsbetingelser.
DEBAT OM ARTIKLEN
For at kommentere skal du være logget på Facebook. Logges på via "Kommenter via...", genindlæs siden
28.07-2011 | 11:16 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
28.07-2011 | 13:42 af Jakob Terp
Kommentar er blevet slettet.
 
28.07-2011 | 23:43 af Bent Olsen
Det var heldigt at der ikke var nogen vejarbejdere på ruten, for dem er danskere, som ikke er fra kongehuset jo fuldstændigt ligeglade med, når det gælder om at overholde hastighedsbegrænsninger i forbindelse med vejarbejde, men det er jo ikke så interesant som biler fra hoffet
 
29.07-2011 | 10:24 af Ib Bergholz
Hvad med den person der har målt hastigheden, har vedkommenden ikke kørt " lovligt " meget over hastighedsgrænsen ??? Det må da giv et klip i kørekortet men han tør vel ikke stå frem ?
 
29.07-2011 | 17:28 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
30.07-2011 | 09:59 af Bjørn Kristiansen
Det er frygteligt, at de sådan har skabt rædsel bland fredelige bilister.

Jeg oplever i hverdagen stor rædsel, når jeg møder de ufatteligt mange bilister som med rædsel malet i deres ansigter, burde bødelægges for det der kaldes overdreven lav hastighed...rædsel oh stor rædsel.
 
01.08-2011 | 06:32 af Tove Bonde
Dem møder jeg sørme også ,når jeg kører på job.. Gad så helre blive klemt bag en kronebil . smiler.
 
01.08-2011 | 06:27 af Tove Bonde
Det ser nu ikke ud som ,den kronebil kører stærkere end de andre biler der kører på vejen der.Det er utroligt at avisen ikke kan finde på andet at skrive om. Vi andre kører også i overhalingsbanen ind imellem.Så hvad er det der forarger så meget... Fatter ikke folk tror på alt hvad der står i avisen...
 
01.08-2011 | 06:37 af Tove Bonde
Jeg har lige læst en artikkel der beskriver den positive udvikling i antallet af trafikdræbte i Danmark fortsætter. Juli sætter formentlig bundrekord.

Tænk på alle de fartbøder der bliver udskrevet , det er jo ikke tegn på den danske befolkning kører. for stille. så lav farten om på landevejene så vi må kører 100km der ,uden at få bøde, for det er det de fleste kører der. lige foruden de morfædre der kører 50 der.
 
© Copyright 2013, Avisen Aps
Avisen.dk er ikke ansvarlig for indhold fra eksterne Internet sites