
Del på Facebook
Prisen på bacon ventes nemlig at stige eksplosivt i 2013.
Mange europæiske landmænd ventes at droppe svineproduktionen, når nye dyrevelfærdsregler træder i kraft i EU næste år og svineproducenternes brancheorganisation BPEX venter, at produktionen vil falde med op mod 10 pct.
Det kan sende prisen på en pakke bacon i supermarkedet i vejret. Det skriver den engelske avis The Guardian.
De nye EU-regler sætter blandt andet begrænsninger på, hvor mange grise, der må være i en enkelt bås og kun tre EU-lande har meldt ud, at alle deres producenter overholder de nye regler.
Lignede regler for opdræt af burhøns har tidligere fået skylden for en voldsom stigning i prisen på æg.
Udover de nye dyrevelfærdsregler er svineproducenterne også presset af højere priser på svinefoder som følge af tørken i USA og prisen på foder er steget med 25 pct. i år.
Det giver frygt for at svineproduktionen i Europa kan blive så decimeret, at supermarkederne i stedet må begynde at importere bacon, pølser og svinekam fra Sydamerika og Thailand.
NYHEDSBREV
Interesserer du dig for nyheder om job og arbejdsliv, så prøv Avisen.dk's nyhedsbrev!
Du kan naturligvis altid framelde dig igen, og vi deler ikke din mail med andre.
Læs vores
forretningsbetingelser.