Avisen.dk
Nyhedsbreve | Opret profil | Log ind | Avisen.dk bruger cookies, læs mere her

Her er verdens højeste mega-pariserhjul

109,5 meter højt bliver det pariserhjul, der skal give besøgende en udsøgt udsigt over Manhattans skyline.

28. sep. 2012 kl. 03:50 (opdateret kl. 08:48)
Start et spil på Spigo.dk
Spil
Singapore Flyer bliver med sine 109,5 meter verdens højeste pariserhjul. Se videoen nederst i artiklen.
Singapore Flyer bliver med sine 109,5 meter verdens højeste pariserhjul. Se videoen nederst i artiklen. Foto: YouTube
Del på Facebook
Mail artiklen
Print artiklen

Snart kan turister og lokale beundre Frihedsgudinden og nyde udsigten til Empire State Building og resten af New Yorks skyline fra 109,5 meters højde.

New York er nemlig på vej med verdens højeste pariserhjul, der kommer til at ligge i millionbyens måske mest oversete bydel, Staten Island.

Med en højde på 109,5 meter trumfer det nye hjul Singapore Flyer med 25 meter, mens Londons Eye må se sig slået med 55 meter. Gæster kommer dog stadig til at kigge op mod Empire State Building, der er dobbelt så højt.

Ligesom Londons gigantiske pariserhjul får New York-hjulet 36 passagerkapsler med plads til 40 personer i hver - det svarer til 1440 personer på en rundtur.

Ifølge New Yorks borgmesterkontor vil hjulet vil være åbent for besøgende hver dag året rundt - hvis vejret tillader det - og man forventer omkring 30.000 gæster per dag i højsæsonen.

På et år regner man med, at omkring 4,5 millioner besøgende tager den omtrent 38 minutter lange tur rundt i hjulet.

- Hjulet vil tilbyde en enestående og utrolig udsigt og vil helt sikkert blive en af ​​de førende attraktioner i New York. Det er den seneste spændende tilføjelse til vores nyligt genopfriskede havnefront, siger New Yorks borgmester, Michael Bloomberg.

Projektet er en del af Bloombergs indsats for at udvikle byens store havnefront med parker og rekreative projekter. Han vil samtidig gøre byen mere turistvenlig.

Hjulet kommer til at stå i nærheden af Staten Islands færgeterminal, hvor færgen fra Manhatten lægger til.

Staten Island er kendt for at have byens største losseplads. Og det har fået bydelens lokalformand, James Molinaro, til at udtale, at "vi går fra at have verdens største losseplads til at have verdens største hjul".

Pariserhjulet forventes at blive indviet i 2015. Se computerillustration af forlystelsen her:

 

Kilde: Reuters

Læs også: Kvinde angrebet af rotte i tog

Læs også: Juleeventyr: Politimand gav hjemløs støvler

Læs også: Jon Bon Jovi kan ånde lettet op

NYHEDSBREV
 
Interesserer du dig for nyheder om job og arbejdsliv, så prøv Avisen.dk's nyhedsbrev!
separator
Du kan naturligvis altid framelde dig igen, og vi deler ikke din mail med andre.
Læs vores forretningsbetingelser.
DEBAT OM ARTIKLEN
For at kommentere skal du være logget på Facebook. Logges på via "Kommenter via...", genindlæs siden
© Copyright 2013, Avisen Aps
Avisen.dk er ikke ansvarlig for indhold fra eksterne Internet sites