Avisen.dk
Nyhedsbreve | Opret profil | Log ind | Avisen.dk bruger cookies, læs mere her

Guide: Tjek du din lønseddel for fejl

Det kan koste dig mange tusinde, hvis du ikke holder øje med, om du får den løn og pension, du har ret til

5. okt. 2012 kl. 21:00
Start et spil på Spigo.dk
Spil
Tjek din lønseddel. Opdager du ikke fejl inden fem år, er pengene tabt.
Tjek din lønseddel. Opdager du ikke fejl inden fem år, er pengene tabt. Foto: Colourbox
Del på Facebook
Mail artiklen
Print artiklen

Selvom din overenskomst er absurd snørklet eller din kontrakt er alenlang, så er det faktisk dit eget ansvar at tjekke, om du får, hvad du skal have. Opdager du ikke fejlen indenfor fem år, er pengene tabt.

1: Tjek at din ansættelsesdato er korrekt på lønsedlen. Er den forkert kan du blive snydt, hvis du arbejder i et job med automatiske lønstigninger.

2: Har du ret til tillæg enten som en del af jobbet, eller fordi du har forhandlet dig til dem? Tjek at du også får dem.

3: Har du ret til pension, så se på din lønseddel, om den rent faktisk bliver indbetalt. Det er en af de ting, der kan koste dig rigtig dyrt, hvis du først mange år senere opdager, at du ikke har fået pension.

4: Arbejder du på skæve tidspunkter - nat, aften, weekender? Tæl op, om de tillæg, du har fået på din lønseddel, også svarer til, hvornår du har arbejdet.

5: Er du ikke fastansat med ferie med løn, så har du ret til 12,5 procent i feriepenge. Tjek at du faktisk optjener det.

6: Hold ekstra øje, hvis I kun er meget få indenfor dit fag på din arbejdsplads, og den ellers er domineret af end anden faggruppe, f.eks som pedel på en skole eller rengøringsassistent i en børnehave. Så kender din leder og lønafdelingen måske ikke så meget til din overenskomst og kan lave flere fejl.

Læs også: Kommune snyder ansatte for løn

NYHEDSBREV
 
Interesserer du dig for nyheder om job og arbejdsliv, så prøv Avisen.dk's nyhedsbrev!
separator
Du kan naturligvis altid framelde dig igen, og vi deler ikke din mail med andre.
Læs vores forretningsbetingelser.
DEBAT OM ARTIKLEN
For at kommentere skal du være logget på Facebook. Logges på via "Kommenter via...", genindlæs siden
21.10-2009 | 08:40 af Morten Silo-Bøjstrup
Til pkt. 3: Fordi der står på lønsedlen at der indbetales pension, er det ikke ensbetydende med at pengene rent faktisk bliver indbetalt til pensionsselskaberne. Det er derfor vigtigt at man tjekker sin årsopgørelse fra pensionsselskabet. For ja, det er rigtig mange penge man evt. bliver snydt for.
 
© Copyright 2013, Avisen Aps
Avisen.dk er ikke ansvarlig for indhold fra eksterne Internet sites