Avisen.dk
Nyhedsbrev | Opret profil | Log ind | Avisen.dk bruger cookies, læs mere her
Tæt på verden

Global krise med meget høje madpriser på vej

Tørke i USA giver global fødevarekrise. Hold op med at lave mad til benzin, siger FN.

11. aug. 2012 kl. 10:35
Start et spil på Spigo.dk
Spil
Solen bager nådesløst over majsmarkederne i det centrale USA til skade for hele verdens fødevarepriser.
Solen bager nådesløst over majsmarkederne i det centrale USA til skade for hele verdens fødevarepriser. Foto: CC BY via flickr.com af Caveman Chuck Coker

FAOs internationale indeks for madpriser steg seks procent i juli, og stigningen er langt fra overstået. Mens det i hos de rige  påvirker husholdningsbudgetterne negativt, skaber den slags sult og ekstrem nød i fattige lande.

Tæt på verden

En af landets mest erfarne u-landsjournalister, Dan Larsen, skriver nyheder om de fattige lande for Avisen.dk. Danida bidrager til projektet.

De sidste fødevarekriser baseret på høje priser var i 2008 sideløbende med finanskrisen og igen i 2011. De sendte millioner ud i sult og forårsagede optøjer i adskillige lande, hvor folk end ikke kunne købe mad til deres børn.

Priserne er stadig lidt lavere end 2008s rekorder, men de er allerede høje efter historiske standarder.

I et land som Egypten, der netop har set sin inflation falde til 6,4 procent, forventes det at gå den modsatte vej. Madpriserne vil presse nationaløkonomien og når lagre løber ud, kan inflationen blive mere end fordoblet, skriver Al-Ahram.

USA er kilden

Den tiltagende fødevarekrise har sin rod i USA, der oplever en historisk hård tørke. Det er især majs og hvede, der er problemet. Farmerne i USA forudser den dårligste høst i et årti. Priserne for de produkter er steget 17 procent i juli.

Problemet er så stort, at FN netop har anmodet USA om at ophøre med at støtte opkøb af majs til produktion af biobrændsel. Omkring 40 procent af landets samlede høst anvendes ikke til mad.

FAOs aktuelle rapport om fødevareusikkerhed peger på, at især importafhængige afrikanske lande får madkriser og store udsving i deres nationale økonomier. Store lande ved, hvordan de beskytter sig, men andre kan ikke.

Kenya anderledes

De kenyanske fagforeninger for ansatte i fødevarebranchen er i færd med at organisere en national strejke, der skal protestere over stigende priser og ikke mindst regeringens planer om at lægge afgifter på grundlæggende fødevarer som hvede og majs.

Der er i Kenya tale om en moms, der vil skubbe priserne op for ganske almindelige mennesker, der i forvejen har svært ved at klare sig, forklarer AllAfrica.

Strejkelederne kritiserer myndighederne for ikke at have sikret prisfald på mad i takt med de aktuelt lavere energipriser. De utilfredse kritiserer også, at dårligt betalte arbejdere ikke har råd til maden, der ender i store supermarkeder, der hæver priserne efter forgodtbefindende.

Effekten er hård

FNs landsbrugsorganisation, FAO, tror ikke, at verdensmarkederne for fødevarer vil blive stabile. Befolkningstilvækst og voksende velstand i adskillige lande som Kina øger efterspørgslen på mad. Energipriser og madpriser er blevet afhængige af hinanden.

Effekten er mangesidig, skriver FAO, fordi perioder med lave råvarepriser og høje udsalgspriser påvirker små landbrugere i fattige lande negativt på begge faktorer. Med stor usikkerhed har ingen råd til at investere i bedre dyrkningsmetoder.

Uheldigvis kan selv korte perioder med meget høje priser få langvarige effekter i fattige lande, fordi børn får en dårlig start i livet på grund af fejl- eller underernæring. Sult påvirker de ramte på livstid.

Læs også: Madindustrien i USA sidder på fødevarehjælp

Læs også: Jordfeber er en global epidemi

Læs også: Kynisk: Storbank scorer 2 milliarder på mad

NYHEDSBREV
 
Interesserer du dig for nyheder om job og arbejdsliv, så prøv Avisen.dk's nyhedsbrev!
separator
Du kan naturligvis altid framelde dig igen, og vi deler ikke din mail med andre.
Læs vores forretningsbetingelser.
DEBAT OM ARTIKLEN
For at kommentere skal du være logget på Facebook. Logges på via "Kommenter via...", genindlæs siden
11.08-2012 | 11:36 af Kristian Mortensen
Kommentar er blevet slettet.
 
 
11.08-2012 | 11:39 af Kristian Mortensen
Desværre viser netop sådan en artikel hvor meget nyhedsmedierne fordrejer sandheden og ikke fortæller de reelle sammenhænge
Meget af stigningerne er p gr af spekulation som finansmonopoler gør i, de samme finansmonopoler har i den grad gennemkurrumperet politikere i så godt som alle lande, i DK er det finansrådet der har købt alle folketingets partier
Dette ses jo også i deres politik i det skattelettelserne jo skulle tjene til formål at de rigeste sætter deres penge i banker og fradragsberettigede pensioner, dette finansieres så med flere asociale indirekte skatter der rammer det daglige forbrug for det går især de lavere lønnede og dette giver større arbejdsløshed.
Men banker og pensionskasser kan IKKE forrente deres kapital på luksusforbrug og andre dyrere forbrugsgoder for ingen har råd til det, kun de rigeste, og deres forbrug er alligevel begrænset, de er faktsik stopmætte af overforbrug og sætter netop pengen i banker og pensionskasser til profit for samme
Derfor kaster banker og pensionskasser sig over spekulation i mad, olie og våben og her er vi ved sagens kerne, dette er en meget stor årsag til de eksploderende priser på olie og mad, men også vestens øgede brug af våben rundt i verden
Bedre bliver det ikke af at befolkningerne i eksempelvis i EU faktisk er frataget deres demokratiske forfatninger, tidligere valgte man en regering som bestemte næsten 100%, men i dag er det et indirekte valgt minitsterråd sammen med en masse andre korrupte DJØF'fere i Bruxelles, korrumperede netop af finansmonopoler, der bestemme alt, hvem har eksempelvis stemt på Baroso som "statsminister" og på Rompuy som president?
Men når pressen agerer aristokratiets nyttige idioter og er fondsejet af de samme finansmonopoler, tja hvordan skulle verden så nogensinde kunne blive bedre?
Man kunne drømme et nyt ikke korrupt pacifistisk social-liberalt parti, startende i DK og måske brede sig til resten af EU, med en helt anden dagsorden end den griske og grådige som hersker i dag, men hvordan f... starter man det?
 
 
11.08-2012 | 11:41 af Kristian Mortensen
Og ang fordrejningen i artiklen så er der masser af ris i verden, og det er den væsentligste fødekilde for de fleste i verden
 
 
11.08-2012 | 11:44 af Kristian Mortensen
Ang de højere indirekte skatter i DK så er mønsteret det samme i resten af EU, kan så godt være det ikke er lige netop afgifterne der sættes op der, men mønsteret er at det især er de lavtlønnede og i lidt mindre grad middelklassen der skal betale mest i forhold til deres indkomst til finansmonpolerne over skatterne
 
 
11.08-2012 | 13:19 af Kristian Mortensen
 
 
12.08-2012 | 10:45 af Steen Hansen
hehe - det ender op i, at du skal købe en "pille" istedet for al den virak i køkkenet, når der skal laves mad.
Skulle du alligevel prøve at tilberede et måltid - ender du op med forgiftning, idet maden ikke indeholder
de nødvendige proteiner.
Men lad os bare "gemme" denne vinkel i globalisering og selvfølgelig det varme klima.

Har har har har man hørt mage - skreg den Satans Krage.
 
 
© Copyright 2013, Avisen Aps
Avisen.dk er ikke ansvarlig for indhold fra eksterne Internet sites