Fredagens danskere i aktion ved OL
Blandt andet en lang række danske badmintonspillere skal i aktion ved OL fredag.
Carsten Mogensen og Mathias Boe spiller deres anden kamp ved OL fredag.
Carsten Mogensen og Mathias Boe spiller deres anden kamp ved OL fredag. Foto: Kin Cheung/AP


Følgende danskere skal i aktion fredag ved OL i Rio.

---- ---- ---- ----

13:41: Golf

Anden runde, 18 huller: Thorbjørn Olesen

14:00: Skydning

50 meter riffel, kvalifikation: Torben Grimmel

14:10: Roning

Letvægtsdobbeltsculler, B-finale: Anne Lolk og Juliane Elander

14:20: Roning

Letvægtsdobbeltsculler, B-finale: Rasmus Quist og Mads Rasmussen

14:35: Badminton

Mixeddouble, anden gruppekamp: Joachim Fischer og Christinna Pedersen

15:00 Ridning

Eventuelt: Dressur, Grand Prix Special, holdfinale og individuel kvalifikation: Agnete Kirk Thinggaard, Anders Dahl, Anna Kasprzak og Cathrine Dufour

15:10: Atletik

800 meter, indledende heat: Andreas Bube

15:10: Roning

Singlesculler, semifinale: Fie Udby Erichsen

15:25: Golf

Anden runde, 18 huller: Søren Kjeldsen

15:30: Skydning

Skeetskydning, kvalifikation: Jesper Hansen

16:00: Skydning

Eventuelt: 50 meter riffel, finale: Torben Grimmel

16:04: Roning

Toer uden styrmand, A-finale: Anne Dsane Andersen og Lærke Berg Rasmussen

18:00: Sejlsport

49'er, sejlads 1, 2 og 3: Jonas Warrer og Christian Peter Lübeck

Laser radial, sejlads 7 og 8: Anne-Marie Rindom

Windsurfing, sejlads 10, 11 og 12: Lærke Buhl-Hansen

18:00: Svømning

50 meter fri, indledende heat: Jeanette Ottesen og Pernille Blume (eventuelt semifinale klokken 3:51)

18:10: Sejlsport

Windsurfing, sejlads 10, 11 og 12: Sebastian Fleischer

Laser, sejlads 7 og 8: Michael Hansen

49'er FX, sejlads 1, 2 og 3: Jena Mai Hansen og Katja Salskov-Iversen

18:37: Svømning

1500 meter fri, indledende heat: Pal Joensen og Anton Ipsen

19:06: Svømning

4 x100 meter medley, indledende heat: Jeanette Ottesen, Pernille Blume, Rikke Møller Pedersen og Mie Ø. Nielsen

20:30: Badminton

Damesingle, første gruppekamp: Line Kjærsfeldt

20:55: Badminton

Damedouble, anden gruppekamp: Christinna Pedersen og Kamilla Rytter Juhl

21:40: Badminton

Herresingle, første gruppekamp: Jan Ø. Jørgensen

21:52: Cykling

4000 meter banelandshold, første runde: Casper Folsach, Frederik Rodenberg Madsen, Niklas Larsen og Lasse Norman Hansen (eventuel finale klokken 23:20)

22:25: Badminton

Herredouble, anden gruppekamp: Mathias Boe og Carsten Mogensen

03:13: Svømning

800 meter fri, finale: Lotte Friis

/ritzau/

Følg os på Facebook

Så får du nyheder direkte leveret, og kan deltage i debatten på vores artikler.