Avisen.dk
Nyhedsbreve | Opret profil | Log ind | Avisen.dk bruger cookies, læs mere her

Forsvarer: Dom om tålt ophold er rørende

Jublende forsvarsadvokat forventer, at Udlændingestyrelsen gennemgår alle sager om tålt ophold fra på mandag.

1. juni 2012 kl. 16:00
Start et spil på Spigo.dk
Spil
En udvisning ville stride mod FN's flygtningekonvention.
En udvisning ville stride mod FN's flygtningekonvention. Foto: Valdemar Jørgensen / POLFOTO
Del på Facebook
Mail artiklen
Print artiklen

- Min klient er rigtig glad, men selvfølgelig også meget bevæget. Det er jo skønt at komme ud efter fem år, siger forsvarsadvokat Christian Dahlager.

Hans reaktion falder i kølvandet på fredagens principielle højesteretsdom om tålt ophold.

Her fik Christian Dahlagers klient, den udvisningsdømte iranske Elias Karkavandi, landets øverste retsinstans ord for, at han ikke længere skal bo, overnatte og melde sig dagligt i flygtningelejren Center Sandholm, bedre kendt som Sandholmlejren.

Det er i strid med menneskerettighederne, fastslår Højesteret. Blandt andet fordi Karkavandi ikke er til fare for statens sikkerhed.

- Dommen understreger, at flygtninge, som ikke har særlig mange rettigheder i Danmark, har krav på at få deres sager behandlet grundigt, siger Christian Dahlager.

40-årige Elias Karkavandi har boet og arbejdet i Danmark siden 1993, men fik i 2006 en narko- og udvisningsdom.

Udvisningen kan dog ikke gennemføres, fordi Karkavandi risikerer at blive torteret og slået ihjel i sit hjemland. Den kristne mand deserterede og flygtede nemlig som 21-årig.

Udvisningen ville således stride mod FN's flygtningekonvention.

Derfor har han siddet i Sandholmlejren på tålt ophold.

Men fredag fastslog Højesteret altså, at de vilkår, som mennesker på tålt ophold er underlagt, ikke må trækkes ned over hovedet på Karkavandi.

- Jeg kan ikke forestille mig andet end, at Udlændingestyrelsen på mandag gennemgår alle sager om tålt ophold og afdækker, om den enkelte skal i flygtningelejr eller ej, siger Christian Dahlager.

Sagen er den første mod konsekvenserne af den såkaldte tuneserlov.

Loven blev vedtaget i al hast i december 2008 med det dengang snævrest mulige flertal i Folketinget bestående af Venstre, Konservative og Dansk Folkeparti.

Det skete, efter at det kom frem, at en terrormistænkt tuneser boede tæt på Muhammedtegner Kurt Westergaard, som han var mistænkt for at ville dræbe.

Loven strammede kraftigt på reglerne for udvisningsdømte udlændinge, som lever i Danmark på tålt ophold.

Læs også: Iraner på tålt ophold får bedre vilkår

Læs også: Udlændinge på tålt ophold skaber splid

NYHEDSBREV
 
Interesserer du dig for nyheder om job og arbejdsliv, så prøv Avisen.dk's nyhedsbrev!
separator
Du kan naturligvis altid framelde dig igen, og vi deler ikke din mail med andre.
Læs vores forretningsbetingelser.
DEBAT OM ARTIKLEN
For at kommentere skal du være logget på Facebook. Logges på via "Kommenter via...", genindlæs siden
01.06-2012 | 20:50 af Andersen Peter
Det var fa.... også på tide.
Særlove hører fortiden til.
 
© Copyright 2013, Avisen Aps
Avisen.dk er ikke ansvarlig for indhold fra eksterne Internet sites