Avisen.dk
Nyhedsbreve | Opret profil | Log ind | Avisen.dk bruger cookies, læs mere her

Forsker: Nu gør unge som de voksne siger

Krisen har gjort det, de gamle ikke kunne. Den har fået de unge til at makke ret. Det mener samfundsforsker Johannes Andersen

6. aug. 2012 kl. 11:45
Start et spil på Spigo.dk
Spil
Foto: Polfoto/Gregers Tycho
Del på Facebook
Mail artiklen
Print artiklen

Krisen har gjort det, de gamle ikke kunne. Den har fået de unge til at makke ret. Det mener samfundsforsker Johannes Andersen.

I 2009 kaldte han de unge for forkælede og barnagtige. Dengang fik 7.500 unge afslag på en studieplads, mens 4.000 studiepladser stod tomme i de mindre populære byer.

»De unge tænker på deres egne behov og mindre på samfundets interesser. De er vant til altid at vælge det bedste, både når det gælder restauranter, kulturtilbud og uddannelse,” lød det dengang i dagbladet Information.

Slut med at være den dovne generation

Men krisen har fået de unge til at rette ind. De er blevet disciplineret til at handle som ”de voksne” siger: De tager en uddannelse.

Johannes Andersen mener, at det rekordhøje antal studerende er et sammenfald af to tendenser.

Dels den samfundsøkonomiske, der betyder, at det er svært for unge at få penge ved andet end at studere på SU. Krisen har taget de ufaglærte job, og staten har skruet helt ned for kontanthjælp og dagpenge.

Samtidig er uddannelsesmantraet nu blevet gentaget så mange gange, at det sidder fast.

”Tanken har bredt sig, at man skal tage en uddannelse hurtigt,” siger Johannes Andersen.

Får ikke lov at flippe rundt i sari og hashpibe

De unge nu må se i øjnene, at tidligere generationers mulighed for at flippe rundt iført sari og hashpibe eller realisere sig selv i et kommunalt kulturprojekt er lukket for dem.

Men selvom de nu retter ind, så er de ikke for alvor kommet ned med nakken.

”Det individuelle i dem er så stærkt i den generation. De er sikre på, de har muligheden for at forme deres eget liv,” siger Johannes Andersen.

Rige ældre kan sove trygt om natten

Derfor kan de ældre også sove trygt om natten, selvom de sidder på to tredjedele af landets samlede formue, mens de unge er blevet fattigere de sidste fem år.

Men selvom de unge er frustrerede nu, så ændrer krisen ikke deres måde at tænke samfundet på.

"De unge ser krisen ud fra en strukturel betragtning. De tænker: Det er en overgang, så sker det sgu for mig også. De tror, de senere får de samme muligheder som de ældre. Derfor bliver der ikke noget oprør," siger Johannes Andersen.

Læs også: Et snit på 12,6: Ingen vil ansætte mig

Læs også: Historisk hård start til nye studerende

Læs også: Har du tabt eller vundet på finanskrisen?

NYHEDSBREV
 
Interesserer du dig for nyheder om job og arbejdsliv, så prøv Avisen.dk's nyhedsbrev!
separator
Du kan naturligvis altid framelde dig igen, og vi deler ikke din mail med andre.
Læs vores forretningsbetingelser.
DEBAT OM ARTIKLEN
For at kommentere skal du være logget på Facebook. Logges på via "Kommenter via...", genindlæs siden
06.08-2012 | 12:19 af Kristian Mortensen
Kommentar er blevet slettet.
 
 
06.08-2012 | 12:20 af Kristian Mortensen
Kommentar er blevet slettet.
 
 
06.08-2012 | 12:22 af Kristian Mortensen
Kommentar er blevet slettet.
 
 
06.08-2012 | 12:23 af Kristian Mortensen
"De tror, de senere får de samme muligheder som de ældre"
Igen spilles de unge ud mod de ældre, altså den sædvanlige del og hersk afledningsmanøvre fra aristokratiet
For sandheden er at tingene er bare ikke så enkle at de ældre er riger og de unge er fattige, problemet er den omvendte Robin Hood politik der er ført af aristokratiet, EU og finansmonopolerne har gjort forskellen mellem rig og fattig meget store, men det er ikke mellem aldersgrupperne men på tværs af samme, der er er rige ældre og unge, børn af de velhavende osv, og der er fattige ældre og unge, det har meget lidt med alder at gøre.
Og nej det bliver IKKE bedre, klasseopdelingen i en meget velhavende overklassse og mange meget fattige cemnetreres af aristokratiet derfor bliver det ikke bedre i fremtiden, kun værre
http://kortlink.dk/avisen/bacg
06.08-2012 | 10:22 af Kristian Mortensen
 
 
06.08-2012 | 20:37 af Steen Hansen
Enig Kristian Mortensen - god kommentar.
Tilsyneladende ved denne ekspert ikke hvad han taler om eller også er han ingen ekspert i noget som helst. Imidlertid får han en formidabel hyre for
ikke at være ekspert. Sådan kan man selvfølgelig også "vedligeholde samfund" - på efterkommernes bekostning, da ingen af dem vil nå hans hyre eller
opleve de vækst-fremgange, hvilke denne gamle mand ikke kan glemme.
 
 
© Copyright 2013, Avisen Aps
Avisen.dk er ikke ansvarlig for indhold fra eksterne Internet sites