Avisen.dk
Nyhedsbreve | Opret profil | Log ind | Avisen.dk bruger cookies, læs mere her

Folkeskoler lukker på stribe

Lærerforening frygter, at folkeskolen bliver for familier uden overskud. Vrøvl, siger Socialdemokraterne.

9. juli 2012 kl. 15:30
Start et spil på Spigo.dk
Spil
Del på Facebook
Mail artiklen
Print artiklen

De danske folkeskoler har sendt lærere og elever på sommerferie, og flere steder kommer de ikke tilbage, når det nye skoleår starter i august.

Igen i år bliver der nemlig lukket folkeskoler på tværs af landet.

Ritzau har været i kontakt med kommunaldirektører i 36 af landets 98 kommuner.

På den baggrund kan det konstateres, at mindst 28 danske folkeskoler står foran lukning eller sammenlægning sommeren over.

- Det er sket uden den store overvejelse, og det har været styret af, hvor der ligger en besparelsesmulighed, mener formand for Danmarks Lærerforening, Anders Bondo Christensen.

Det er foreningens klare oplevelse, at omvæltningerne går ud over undervisningen.

- Lærere har svævet i uvished i flere måneder med hensyn til, om de var fyret eller flyttet. Det skaber frustrationer hos lærere, elever og forældre, og der går energi fra undervisningen, mener formanden.

Efter flere års nedskæringer begynder folkeskolen at ligne et tilbud til de ressourcesvage frem for et tilbud til alle, mener lærerforeningen.

- Hvis den negative spiral først kommer i gang, så ender det med, at vi får nedlagt folkeskolen som en fælles, kulturel institution, hvor vi møder hinanden på kryds og tværs af de skel, der ellers er i samfundet, påpeger han.

Ritzau har uden held forsøgt at indhente kommentarer fra ledelsen i KL's Børne- og Kulturudvalg.

Men på Christiansborg erklærer regeringspartiet Socialdemokraterne fuld tillid til kommunernes dispositioner, som man mener kan forklares med kommunesammenlægninger og et faldende antal børn.

- Havde kommunerne ikke handlet på det faldende børnetal, så var udgiftspresset vokset, så man ikke kunne fastholde timetallet.

- Så skolelukningerne er faktisk med til at udbygge kvaliteten i folkeskolen, mener partiets børne- og undervisningsordfører, Troels Ravn.

/ritzau/

Læs også: Bondo var til fødselsdag i stedet for debat

Læs også: Forsker vil have finsk i folkeskolen

Læs også: GUIDE: Må du passe børn når skolen lukker?

NYHEDSBREV
 
Interesserer du dig for nyheder om job og arbejdsliv, så prøv Avisen.dk's nyhedsbrev!
separator
Du kan naturligvis altid framelde dig igen, og vi deler ikke din mail med andre.
Læs vores forretningsbetingelser.
DEBAT OM ARTIKLEN
For at kommentere skal du være logget på Facebook. Logges på via "Kommenter via...", genindlæs siden
09.07-2012 | 15:41 af gitte rasmussen
Folkeskolen er færdig. Den er blevet til en anstalt for fattige og syge børn.
 
09.07-2012 | 15:44 af Lars Nunnegaard
Noget er gået helt galt.
 
 
09.07-2012 | 15:46 af gitte rasmussen
Ja ordet er besparelser.
 
09.07-2012 | 15:51 af Lars Nunnegaard
De kalder det innovation.:o((((
 
 
09.07-2012 | 16:03 af gitte rasmussen
Det har kun et formål, at skabe samme forhold som i USA.
 
© Copyright 2013, Avisen Aps
Avisen.dk er ikke ansvarlig for indhold fra eksterne Internet sites