Avisen.dk
Nyhedsbreve | Opret profil | Log ind | Avisen.dk bruger cookies, læs mere her

Fejde i kongehuset: Holder jul hver for sig

Prins Joachim og kronprins Frederik sløjfer livslang juletradition og danser om juletræet i hver sin ende af landet.

9. nov. 2010 kl. 10:38
Start et spil på Spigo.dk
Spil
Frederik og Mary spiser julemiddag på Amalienborg - langt væk fra familien, som huserer i det jyske.
Frederik og Mary spiser julemiddag på Amalienborg - langt væk fra familien, som huserer i det jyske. Foto: Scanpic, AFP, Bernd Wustneck
Del på Facebook
Mail artiklen
Print artiklen

Julehøjtiden med glögg, glæde og gaver plejer at være en kærkommen lejlighed for at samle familien.

Også i det danske kongehus.

Faktaboks

Læs historien fra Ekstra Bladet hér

Men nu viser det sig, at dronning Margrethes to sønner, Frederik og Joachim, for første gang nogensinde ikke holder jul sammen. Det har ellers været traditionen hidtil, skriver Ekstra Bladet.

Det tidligere så hjertevarme forhold mellem prinsebrødrene er angiveligt blevet køligere og køligere i de senere år. Nu har det ramt frysepunktet, og konflikten begyndte med skilsmissen mellem Joakim og Alexandra, hedder det sig.

Kongehuset kommunikationschef Lene Balleby afviser historien som det rene rygtemageri.

"Det er ganske enkelt spekulationer i medierne og har intet på sig. Kronprinsessen er højgravid i julen, og derfor er det en naturlig beslutning for kronprinsparret at blive i København og dermed også i nærheden af Rigshospitalet," fortæller hun til avisen.

Frederik og Mary holder jul på Amalienborg, mens Margrethe, Henrik, Marie, Joachim samt Nikolai, Felix og lille prins Henrik danser om juletræet på Schackenborg i Sønderjylland.

NYHEDSBREV
 
Interesserer du dig for nyheder om job og arbejdsliv, så prøv Avisen.dk's nyhedsbrev!
separator
Du kan naturligvis altid framelde dig igen, og vi deler ikke din mail med andre.
Læs vores forretningsbetingelser.
DEBAT OM ARTIKLEN
For at kommentere skal du være logget på Facebook. Logges på via "Kommenter via...", genindlæs siden
09.11-2010 | 11:16 af Steen Hansen
Vel nok Verdens dårligste forklaring, idet netop en familie-forögelse vel er et faktum for netop centrering af familien.
Nä nej - når nu traditioner mm. skal debatteres, bringer netop Det Royale Danske Kongehus selv problemet i centrum.

Såfremt Kongehuset ikke kan vedligeholde traditioner, hvad skal vi så med et Kongehus??
 
 
09.11-2010 | 11:23 af kirsten hansen
Steen, Det er Trine Willemann der har bragt den sladderhistorie til torvs, som jeg ikke tror er den virkelige grund.
Hun prøver også at nedvurdere Marys intelligens - som bestemt ikke fejler noget!
Jeg har min egen mening, og den holder jeg for mig selv!
 
 
09.11-2010 | 11:27 af Steen Hansen
hehe - du har vel lige gjort opmärksom på den - ikke?

Jeg holder fast i min påstand, at enhver familie-forögelse er en familiär begivenhed og såfremt traditionen tidligere har väret "familie-sammenhold", må konstateres, at uagtet det ufattelige store vedhäng af hjälpere, tjenere og opvartere af forskellig karaktér, er forklaringen noget sögt.
Såfremt traditionen brydes - forklarer således ikke ovennävnte artikel den reelle årsag.
 
 
09.11-2010 | 11:30 af Steen Hansen
Den Australske "overklasse" kan du sammenligne med den Engelske "upper-upper-class" og der kan jeg forestille mig, at almindelig öl-drikning af almindelig menneskelig samvär ikke har den helt store värdi.
 
 
09.11-2010 | 11:39 af Isabelle Mandel
Hvis jeg var højgravid med tvillinger, ville jeg så sandelig også foretrække at slippe for en hulens masse mennesker (især børn) omkring mig. Men hva' fa'en - et eller andet SKAL sladderspalterne jo fyldes med.
 
 
09.11-2010 | 11:44 af Steen Hansen
Ffortäller vel mere om dig og dine familie-forhold end egentlig sagens kerne, hvor jeg ser en omsorgsfuld familie, der höjtideligholder både det ene og det andet.
Men du har ret - lad os oplöse alle familier, hvor kvinden er gravid.
:o)
 
 
09.11-2010 | 11:49 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
09.11-2010 | 11:50 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
09.11-2010 | 12:00 af Steen Hansen
Så skulle det da väre förste gang,, at en 1.gangs-födende sådan lige "slipper" et sät tvillinger uden mindst et par timers varsel, idet de förste ve'er gör forberedelse for åbning af selve "föde-gangen". For ikke at tale om "pluk-ve'er". Såvidt jeg er orienteret, er det da ikke medhjälpende födsels-personale det skorter på.
Men du har da ret i din påstand om afståelse af mange ting, for den "normale befolkning", der jo ikke har den medfölgende hob af eksperter.
 
 
09.11-2010 | 12:02 af Steen Hansen
ps. Men på den anden sige, såfremt der er forvarslet en problemfyldt födsel osv. - er jeg da fuldt forstående for, at et ophold på föde-klinik er at foreträkke.
:o)
 
 
09.11-2010 | 12:07 af Steen Hansen
hehe - en lidt grov vinkel kunne eksempelvis väre, at ved "forplantningen" er der kun anvendt de bedste rå-varer og bio-tekniske höjt kvalificerede produkter.
Men sådan forholder virkeligheden sig jo ikke - så det var bare en plump joke. En dårlig joke. Undskyld.
 
 
09.11-2010 | 14:17 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
09.11-2010 | 12:29 af Isabelle Mandel
Nu skal jeg fortælle dig en hemmelighed Steen: Når kvinder er gravide - især i slutningen af graviditeten - er de temmelig trætte. De kan elske deres familie inderligt og alligevel foretrække fredsommelighed fremfor nok så omsorgsfuld selskabelighed. De første par døgn efter at min datter havde født sin førstefødte (hjemme på 3. sal), foretrak hun faktisk, at hendes omsorgsfulde familie nøjedes med at komme med aftensmaden, kys kram - og så smuttede igen.
 
 
09.11-2010 | 12:34 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
09.11-2010 | 12:35 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
09.11-2010 | 13:28 af Maria Kvolbæk
Vrøvl fra journalist at skrive FEJDE!
Kronprinsessen skal føde tvillinger og det betyder vel at julen holdes som det nu passer de vordende forældre til tvillinger bedst.
 
 
09.11-2010 | 13:47 af Kenneth Jakobsen
Nu sælger FEJDE jo flere aviser og klik, end jeres kedelige rationelle forklaringer. ;)
 
09.11-2010 | 13:48 af kirsten hansen
Ja Bitten, jeg tror ikke Steen har fulgt rigtigt med - og hvad ved mænd om det?
Nar man har født før, går det som regel hurtigt de næste gange - det gjorde det ihverfald for mig - og da det er tvillinger, skal man ikke overlade noget til tilfældigheder!
Alene turen til Sønderjylland kan sætte fødslen i gang!
Men Trine Willemann angriber Kongefamilien konstant - mon hun er blevet nægtet adgang på grund af hendes historier som Journalist? det smager af hævn!
 
 
09.11-2010 | 14:47 af Steen Hansen
hehe - Kirsten - men vi fik en god debat, hvoraf udspringer, at den Danske royale Konge-familie producerer afkom, som skulle man tro, de var ved at uddö.
Snart kan de selv oprette deres egen lille börne-have, hvor der selvfölgelig kun er adgang for Royale m/venner og den Danske befolkning betaler gerne for at stå med näsen trykket mod ruden, bare for at se ble'en blive skiftet.
Jo - der er gang i forretningen. Når handlen med omverdenen tager en "mat" periode, er det da godt, at de Kongelige Hofleverandöer således kan fastholde den nödvendige handel.
Alt mens befolkningen står på sidelinjen.

Jamen er det ikke fantastisk. Der er jo närmest en historie-time.
Hvis det ikke havde väret så tragisk - kunne man jo nästen grine af det.
 
 
09.11-2010 | 17:56 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
09.11-2010 | 18:49 af Steen Hansen
Jamen Bitten - du har da alligevel fundet ud af noget. Indvandrere er den eneste "modstand" mod samfundet i Danmark. Nogle kalder dem endda fremtidens "friheds-kämpere".
:o)
 
 
09.11-2010 | 19:09 af Steen Hansen
 
 
09.11-2010 | 14:49 af Lilian Andersen
Vorherre bevares. Jeg holder jul med familien ca. hvert andet eller tredje år, hvorfor pokker skal man tvinges til at holde andres jul, man må da vel have lov til at lave sine egne traditioner, og så selvom man nu engang er i kongefamilien.
Og som andre skriver det er vel meget fornuftigt at holde jul i nærheden af det hospital man nu har valgt at føde på. Der er sgu for langt fra Schackenborg i Tønder til Rigshospitalet.
 
09.11-2010 | 14:52 af Steen Hansen
Ja - hvem der bare havde råd til at holde jul :o)
 
 
09.11-2010 | 14:56 af Steen Hansen
Faktisk tror jeg at flere og flere fravälger racet.
Selvfölgelig kan det have flere årsager. Ökonomisk, familie-mässigt men også personlig orienteret udvikling, hvor udviklingen og oplysningen vel har "Kristen-dommen" til et appendix.
 
 
09.11-2010 | 15:23 af Jørgen Mouritsen
"Fejde i kongehuset " viser blot igen, at der er journalister som fortsat søger, at skabe deres eget billede af en bestemt situation - og det har især vist sig indenfor de seneste år, at det drejer sig om, at blive en kendt journalist, ved at søge smuds journalistikken. Vor herre bevares, nogen hængerøve.

Lad mig slutte med at erklære mig helt enig med alle tøserne her på bloggen i deresmåde at se sagen på.
Der ER ikke nogen sag - blot er tøserne mere klartsynede eftersom de selv ved hvordan det er at sætte børn i verden.
Det er ganske simpelt det mest vidunderlige i mit liv de 3 gange hvor jeg har deltaget i mine børns fødsel.
Den følelse kender kvinderne om nogen - når guldklumpen er født, så hviler der en uendelig glæde og kærlighed i luften, hvor man hygger sig og ikke tænker på Jul eller fødselsdage eller andet - bare den lille dejlige guldklump.
I har fuldstændig ret tøser - det drejer sig om kærlighed og den intime nærhed man følern når man har båret rundt med guldklumpen i 9-måneder. Forventningerne er enorme - og det kan en tredierangs journalistik ikke lave om, til en smudshistorie.
 
 
09.11-2010 | 15:26 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
09.11-2010 | 15:47 af Jørgen Mouritsen
Ja, Per - jeg forstår det heller ikke - helt enig.
Men jeg fik altså lyst til, at holde med tøserne - nu hvor debatten var i gang.
 
 
09.11-2010 | 17:37 af kirsten hansen
Og tak for det Jørgen! Og helt rigtigt, det er så personligt, at en dum Journalist ikke skal ødelægge hverken glæden eller forventningerne!
 
 
09.11-2010 | 23:29 af Ole frederiksen
så hold dog hænderne i ro, sådan en gang pladder.
 
10.11-2010 | 08:23 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
10.11-2010 | 10:37 af L. Simonsen
Gaaaaaaaaaaaaaaaab...
 
11.11-2010 | 09:04 af Hubert Jensen
Vi må så håbe at de klarer den og at pengene slår til
Glædelig Jul allesammen
 
09.12-2010 | 15:56 af Eva Nielsen
selvfølgelig gør de det, kronprinsessen er højgravid for det første for det andet er det en ren privat sag hvor folk vil holde jul hende.
medierne skal lade være at gå så tæt på den royale familie, det har i dette tilfælde ikke nødvendigt at offentlig gøre uenigheder på dette niveau hvis der i det hele taget er nogen uenighed
 
09.12-2010 | 16:00 af Eva Nielsen
selvfølgelig gør de det, kronprinsessen er højgravid for det første for det andet er det en ren privat sag hvor folk vil holde jul hende.
medierne skal lade være at gå så tæt på den royale familie, det har i dette tilfælde ikke nødvendigt at offentlig gøre uenigheder på dette niveau hvis der i det hele taget er nogen uenighed
 
15.12-2010 | 03:22 af Tove Bonde
Hvad er det for noget vrøvl.. Der sker vel det som sker i mange andre familier når der kommer børn. så skal begge familier tilgode ses.. og det betyder at vi alle ikke kan være sammen juleaften.. men deler os. Det er sikkert det der sker hos den konglege familie også ..
 
© Copyright 2013, Avisen Aps
Avisen.dk er ikke ansvarlig for indhold fra eksterne Internet sites