Avisen.dk
Nyhedsbrev | Opret profil | Log ind | Avisen.dk bruger cookies, læs mere her

FCK-træner: For meget respekt for Steaua

FCK-træner Ariël Jacobs er skuffet over det sene nederlag i Europa League-kampen mod Steaua Bukarest.

4. okt. 2012 kl. 23:45
Start et spil på Spigo.dk
Spil
FCK og Jacobs har tre point efter to kampe i Europa Leagues gruppe E.
FCK og Jacobs har tre point efter to kampe i Europa Leagues gruppe E. Foto: Anders Brohus / POLFOTO

FC Københavns træner, Ariël Jacobs, er skuffet, men fattet, efter at hans hold torsdag aften tabte 0-1 ude til Steaua Bukarest i Europa League.

- Jeg er ikke tilfreds med resultatet, for målet faldt meget tæt på afslutningen, siger træneren til Canal 9 om Ragnar Sigurdssons selvmål efter 82 minutter.

Træneren så sit hold blive presset tilbage i første halvleg af kampen, der blev afviklet i et støjinferno i Bukarest.

- Vi viste måske for meget respekt for Steaua i første halvleg. Det blev lidt bedre i anden halvleg, siger Ariël Jacobs.

Den belgiske træner mener, at nogle af de unge spillere på hans hold kan have været påvirket af den infernalske larm fra cirka 55.000 tilskuere.

- Det er ingen undskyldning, men man skal ikke glemme, at mange er unge spillere uden ret meget international erfaring. Det er ingen undskyldning, men det er en læreproces for dem.

- Det skal de komme sig over, og det tog noget tid, før de gjorde det, siger Ariël Jacobs.

FCK har tre point efter to kampe i Europa Leagues gruppe E.

Næste kamp er den 25. oktober, hvor FCK skal møde tyske Stuttgart på udebane.

NYHEDSBREV
 
Interesserer du dig for nyheder om job og arbejdsliv, så prøv Avisen.dk's nyhedsbrev!
separator
Du kan naturligvis altid framelde dig igen, og vi deler ikke din mail med andre.
Læs vores forretningsbetingelser.
DEBAT OM ARTIKLEN
For at kommentere skal du være logget på Facebook. Logges på via "Kommenter via...", genindlæs siden
© Copyright 2013, Avisen Aps
Avisen.dk er ikke ansvarlig for indhold fra eksterne Internet sites