FAKTA: Her er Danmarks OL-hold i Rio de Janeiro
Der er sat navne på de sidste OL-deltagere, og truppen er nået op på 120. Seks reserver fuldender holdet.
Mikkel Hansen er blandt de danske OL-deltagere i Rio de Janeiro.
Mikkel Hansen er blandt de danske OL-deltagere i Rio de Janeiro. Foto: Graversen Anita/Polfoto


Med udtagelsen af fire dressurryttere er alle Danmarks OL-deltagere udtaget.

Her er Danmarks 120 mand store delegation, der skal jagte medaljer ved OL i Rio de Janeiro 5.-21. august.

---- ---- ---- ----

* Atletik (8): Sara Slott Petersen, Andreas Bube, Stina Troest, Abdi Ulad, Anna Holm Baumeister, Jessica Draskau-Petersson, Anna Emilie Møller og Ole Hesselbjerg.

* Badminton (8): Christinna Pedersen, Kamilla Rytter Juhl, Joachim Fischer, Jan Ø. Jørgensen, Viktor Axelsen, Line Kjærsfeldt, Mathias Boe og Carsten Mogensen.

* BMX (2): Simone Tetsche Christensen og Niklas Laustsen.

* Bordtennis (1): Jonathan Groth.

* Brydning (1): Mark O. Madsen.

* Cykling (11): Chris Anker Sørensen, Christopher Juul-Jensen, Jakob Fuglsang, Amalie Dideriksen, Lasse Norman Hansen, Casper Folsach, Casper Pedersen, Frederik Rodenberg Madsen, Niklas Larsen, Annika Langvad og Simon Andreassen.

* Fodbold (18): Jeppe Højbjerg, Lukas Fernandes, Andreas Maxsø, Pascal Gregor, Eddi Gomes, Kasper Larsen, Jakob Blåbjerg, Mikkel Desler, Casper Nielsen, Jens Jønsson, Frederik Børsting, Robert Skov, Lasse Vigen Christensen, Yussuf Poulsen, Emil Larsen, Lasse Vibe, Uffe Bech, Nicolai Brock-Madsen.

Golf (4): Nicole Broch Larsen, Nanna Koerstz Madsen, Søren Kjeldsen og Thorbjørn Olesen.

Håndbold (14): Niklas Landin, Jannick Green, Lasse Svan Hansen, Casper U. Mortensen, Henrik Toft Hansen, Rene Toft Hansen, Jesper Nøddesbo, Morten Olsen, Mads Mensah Larsen, Mikkel Hansen, Michael Damgaard, Henrik Møllgaard, Mads Christiansen og Kasper Søndergaard.

* Kajak (5): René Holten Poulsen, Emma Aastrand Jørgensen, Henriette Engel Hansen, Amalie Ringtved Thomsen og Ida Villumsen.

* Ridning (4): Anna Kasprzak, Cathrine Dufour, Agnete Kirk Thinggaard og Anders Dahl

* Roning (13): Juliane Elander Rasmussen, Anne Lolk, Anne Dsane Andersen, Lærke Berg Rasmussen, Morten Jørgensen, Jacob Barsøe, Jacob Søgaard, Kasper Winther Jørgensen, Fie Udby Erichsen, Rasmus Quist, Mads Rasmussen, Nina Hollensten og Lisbeth Falch Jacobsen.

* Sejlsport (11): Jena Mai Hansen, Katja Salskov-Iversen, Anette Viborg, Allan Nørregaard, Jonas Høgh-Christensen, Anne-Marie Rindom, Michael Hansen, Sebastian Fleischer, Lærke Buhl-Hansen, Jonas Warrer og Christian Peter Lübeck.

* Skydning (3): Jesper Hansen, Stine Nielsen og Torben Grimmel.

* Svømning (15): Jeanette Ottesen, Rikke Møller Pedersen, Lotte Friis, Mie Ø. Nielsen, Pernille Blume, Viktor Bromer, Anton Ørskov Ipsen, Mads Glæsner, Pál Joensen, Anders Lie, Daniel Skaaning, Søren Dahl, Magnus Westerman, Julie Kepp Jensen og Sarah Bro.

* Tennis (1): Caroline Wozniacki.

* Triatlon (1): Andreas Schilling.

----

* Reserver (6): Rasmus Quaade (cykling), Hans Lindberg (håndbold), Thomas Hagelskjær (fodbold), Jacob Barrett Laursen (fodbold), Nicolai Poulsen (fodbold), Asger Sørensen (fodbold).

Kilde: ol2016.dif.dk.

/ritzau/

Følg os på Facebook

Så får du nyheder direkte leveret, og kan deltage i debatten på vores artikler.