Han har skæg, hår under armene – og så er han gravid.
Thomas Beatie er verdens første gravide mand, og i dag står han frem og fortæller sin historie hos den populære tv-vært Oprah Winfrey.
Beatie var oprindeligt en lesbisk kvinde, men har fået fjernet brysterne og fået kønshormorner, så han i dag officielt er en mand. Han har dog beholdt sine kvindelige kønsorganer, og derfor er det lykkedes ham at blive gravid.
I showet fortæller han, hvordan han kun har valgt graviditeten, fordi hans hustru har fået fjernet livmorderen.
»Hvis Nancy kunne få børn, ville jeg ikke gøre det her,« siger han.
Går med til scanning
Billeder af den gravide Thomas er gået verden rundt og har også skabt forargelse. Eksperter har advaret om, at hans mange hormonbehandlinger måske kan skade barnet. Andre spekulerer i, at hele historien er fup. Thomas og hans hustru fastholder dog over for Oprah, at Thomas er blevet gravid ved kunstig befrugtning og er seks måneder henne. På showet får Oprah lov til at undersøge Thomas mave med ultralyd.
»Jeg er et menneske, og jeg har ret til mit eget biologiske barn,« siger den vordende far.