Administration 

Unge indvandrere kaster med sten for at ramme

AppleMark

Sidste uge brændte unge med indvandrerbaggrund biler og containere af over hele landet. 20-årige Yunus Emrah Kilic har selv kastet med sten og siddet i fængsel. I dag prøver han at stoppe andre, inden de kommer for langt ud.

»Undskyld, undskyld,« messer Yunus Emrah Kilic, mens hans krop bliver presset ind mod væggen i en hidsig bevægelse af et par næver.

Hans undskyldning runger hult i den irgrønne kælderskakt i Gellerup, hvor han sammen med to andre unge står og ryger smøger.

De snakker om alt. Og ingenting. Griner. Keder sig.

20-årige Emrah er næsten lige stået op, selvom klokken er et godt stykke over et om eftermiddagen. En 16-årig ung fyr suger på smøgen og hiver sin mobiltelefon frem. Han viser de andre en film, hvor et skur går op i flammer.

»Jeg gik bare forbi,« siger han, og de andre nikker indforstået. De snakker stadig meget om balladen i sidste uge.

Hjælper unge

Emrah ved godt, hvordan det er at smide med sten og sætte ild i ting. Det gjorde han selv, første gang der var ballade i Gellerup i 2001. Han ved, at det er sådan, de unge udtrykker deres frustrationer.

»Man kaster stenen for at ramme både hovedet og kroppen. Så er man ligeglad og kold i hovedet. De kaster og håber på at ramme en betjent og ikke en civil,« siger han roligt, men tager alligevel straks afstand til at udtrykke sig på den måde.

»I dag kan jeg se, at det ikke duer at gøre sådan«. Emrah er en af de unge, der opsøger andre unge i Gellerup for at hjælpe dem med at undgå ballade. Og hiver dem tilbage, hvis de allerede er havnet i suppedasen.

Hans bedstefar var en af de første gæstearbejdere, der kom til Danmark – i 1979. Hans far og mor fik først tre piger, og Emrah blev født i 1987.

Da han kun var tre år gammel, døde hans mor af kræft. Hendes dødsdag er hans fødselsdag.

Gik efter det sygeste

Endnu en ung mand slentrer dovent ned i kælderskakten til de andre. Han ryger ikke. Han hænger bare ud sammen med de tre.

»Du har en plettet straffeattest,« siger den 16-årige spottende og peger en hånende finger mod Emrah.

Tonen blandt de unge er hård og nogengange ondskabsfuld. Men de holder også sammen på tværs af nationaliteter.

Emrah har fået sin 9. klasse afgangseksamen, men kun fordi hans ældre søstre sagde til ham, at uden den havde han ingen fremtid i Danmark. Han havde talrige sammenstød i folkeskolen med lærere, og som 16-årig begyndte han så småt sin kriminelle løbebane.

»Jeg havde brug for spænding i mit liv. Jeg gik efter det sygeste, jeg kunne opleve. Og det var at røve folk,« fortæller han, og siger, at i dag kan han sagtens se, hvor latterligt det er.

Som 16-årig flygtede han ud i gaderne om natten. Ud i kriminaliteten. I dag står der røveri, hælder, tyveri og vold på hans straffeattest.

»Jeg kunne have taget en uddannelse og haft mig et job. Men jeg lægger ikke skylden på nogen. Jeg kunne have sagt nej og taget hjem,« siger han.

I dag arbejder han for at hjælpe andre unge via Ung for Ung, inden de ryger ud i noget skidt. Han får sin trang til spænding dækket ved andre ting end kriminalitet. For eksempel har han surfet på kølerhjelmen af en bil og han drømmer om at køre ud over en rampe på motorcykel.

Ellers knækker man

Hans egen kriminelle karriere endte, da han var 18 år gammel. Han kom i fængsel i fire måneder og 20 dage. Det har han ikke lyst til at prøve igen.

De andre unge i kælderen, har ikke siddet i fængsel, ligesom Emrah, men de er alligevel hårde i munden. I miljøet duer det ikke at vise svaghed.

»Hvis du er en tøsedreng, så kommer der nogen og tramper på dig. Man skal sætte sig i respekt,« siger han og smiler.

De unge i kælderen skodder de sørgelige cigaretrester. Gulvet er dækket af spytklatter. De går op til kontaktstedet for de unge.

Hader og elsker

Emrah sætter sig ind på kontaktstedet blandt de andre, da klokken bliver tre. Her mødes de unge. Snakker. Driller hinanden. Han bliver der resten af aftenen til stedet lukker klokken 22.00. Hans dage ligner hinanden. Ligesom alle hans nætter. I mørket sniger timerne sig af sted, mens han glor på tv. Søvnen æder formiddagen og begyndelsen af eftermiddagen. Så starter det hele forfra. Men han har ikke mistet håbet.

Han siger, at han elsker Gellerup, men i samme sætning siger han, at han hader det. Hans kærlighed er til det sted, hvor han er vokset op og til de gode mennesker i området, han kender. Men han hader det også på grund af ensformigheden. Kedsomheden. På grund af den dårlige omtale.

Håb forfremtiden

»Når en arbejdsgiver ser en ansøgning med postnummer 8220, så krøller han den sammen og smider den væk. Men jeg vil gerne have et arbejde. Hvordan kan det være, at Danmark henter polakker til landet for at arbejde, når jeg er arbejdsløs?« spørger han undrende.

Han er ikke ude på at give nogen skylden for sin situation eller fortid. Alt der er sket i hans liv, har været hans eget valg, mener han.

»Jeg har lidt håb for min fremtid. Men kun lidt, fordi jeg mangler kærlighed i mit liv. Hvis jeg havde en dame, ville jeg forkæle hende hele tiden. Jeg vil gerne føle, hvad rigtig kærlighed er,« siger han alvorligt og fortsætter:

»Jeg føler selv, at jeg ikke er kriminel mere, og en dag skal det nok lykkedes for mig at få min drømmeuddannelse som arkitekt,« smiler han, men ansigtet bliver straks alvorligt igen.

»Hvis jeg ikke klarer den, så bliver jeg en af de hårde drenge.«

Brøndby IF
Sport

Susanne må blive hjemme, når resten af familien tager til fodbold

kvinde snakker i mobil
Nyheder

Dansk ø stod pludselig uden adgang til 112

Skæve agurker
Nyheder

Danskerne er vilde med de krumme

dansk politi
Krimi

Ni anholdte i større narko-sag

oplader bil
Nyheder

Lader du også din elbil for meget? Se her hvordan du bør gøre

Aberne i junglen
Dyreliv

Dyrevenner jubler: Danse-aber vender hjem til regnskoven

Skildpadde fanget i dansk sø
Helt vildt

Morten kastede med majs - og fangede noget helt uventet

Bind og tamponer
Debat

DEBAT: Gratis menstruationsprodukter er et spørgsmål om ligestilling

Dame indløser pant
Nyheder

Danske dåser og flasker bliver lettere at genanvende

børn vasker hænder
Nyheder

Det kan blive sværere at beskytte børnene mod kemi

Plastik emballage
Nyheder

Hver dansker bruger i gennemsnit 161 kg plastik hvert år

Jomfru Ane Gade
Nyheder

Politikerne tog på vandring med politiet

Mand i Afrika får briller
Nyheder

Nu kan du sende dine brugte briller til Afrika

Natasha Swerdloff og Mette Bender
Advertorial

Annonce

Forfattere udfordrer: Sådan skaber du indre ro

prideflag ved rådhuset i KBH
Nyheder

Kommune støtter Pride med ekstra penge

Kamp Dnamark Ukraine
Sport

Afstemning: Bør Christian Eriksen stoppe med fodbolden nu?

Strøget mange mennesker
Nyheder

Løsningen på stress på jobbet? Ansæt det andet køn

Skoleklasse
Nyheder

Hver tiende elev forlader folkeskolen uden basale færdigheder

dansk politi
Krimi

Tiltalt: Fik teenager til at dræbe kvinde

Prinsesse Benedikte
Kongelige

Prinsessen fejrer helt særligt jubilæum

Byggeri af ny rådgivning i Køge
Nyheder

100.000 kræftramte søger hjælp hvert år - snart er der mere at hente

Vinderen
Nyheder

Pensionist vandt: Nu bliver det en endnu bedre fødselsdag

Snapchat
Krimi

Online-pushere går en stresset fremtid i møde

North Side
Krimi

Politiet roser festivalgæster efter weekenden

retten i Kolding
Krimi

Psykisk vold: Truede og kontrollerede samlever

prins Joachim
Kongelige

Kongehuset deler nyt foto af Prins Joachim

ægtepar
Advertorial

Annonce

Ægtepagt kan sikre mere retfærdig pension mellem ægtefæller

handlende i genbrugsbutik
Nyheder

Penge på vej til børnefamilier: Vil købe tøj og legetøj

Paella
Mad og drikke

Masser af gratis smagsprøver til Paella-VM 

Jonah Blacksmith
Kendte

Jonah Blacksmith afslører hemmeligt projekt

Landshold
Sport

Christian Eriksen faldt om igen - hvad fortæller du dit barn?

Dårlig asfalt
Nyheder

Advarsel: Pas på asfaltpiraterne

Unge på strand
Sundhed

Farlig tendens: Piger vil hellere være brune end beskytte sig 

Morten Messerschmidt
Nyheder

Morten Messerschmidt: DF vil være den tydeligste borgerlige opposition til regeringen

København
Nyheder

Antallet af tomme butikker falder i disse byer

sms med hej mor
Krimi

Politiet: Omfattende bedragerisag har måske relation til rockergruppe

danmarkskort
Nyheder

Hver fjerde fattige barn dumper dansk og matematik

Olsen Banden
Nyheder

Tivoli har en plan: Skide godt Egon

hund
Dyreliv

Hundens Dag: Menneskets bedste ven mister sin popularitet

Maleriet
Kongelige

Nu kan du købe Warhol-portrættet af Dronning Margrethe

Cecilie Buhl
Advertorial

Annonce

Krimi-forfatter: Kvinder er SÅ badass

Sundholm i nye rammer
Nyheder

Sundholm skal forbedres for millioner

Den nye minster Christian Rabjerg Madsen
Nyheder

Danmarks nye ulve-minister: En umulig opgave?

tankbil
Nyheder

Energipriser: Hvad kan du selv gøre for at spare

politi dansk
Krimi

Skolelærer dømt: Forgreb sig på 6-årig pige

våben
Krimi

Bandemedlem dømt for at smugle våben til landet

far med barnevogn
Nyheder

Glem sokkerne: Her er GAVEN til far

benzinstation
Nyheder

Benzinforhandlere: Få nu de afgifter ned

Retten frederiksberg indgang
Krimi

Kørte galt med høj fart: Dømt for uagtsom manddrab

Maskot giver higfive
Nyheder

Årets gladeste håndbolddag sætter rekord - igen

cykelsmed
Krimi

Stjal cykler og solgte dem i butik på Frederiksberg

politi dansk
Krimi

Knivdrab: 35-årig kvinde anholdt

blodtryksmåling
Sundhed

Forhøjet blodtryk: Sådan finder du ud af, om du er i risikogruppen

Greenlab
Nyheder

Verdenskendt science-center overvejer at rykke til Skive

telefonsamtale
Krimi

Politiet: Smæk røret på hvis de ringer

Mand på pony - sløret
Krimi

Hestens Værn politianmelder unge: Heste er ikke legetøj!

 Signe Molde
Kendte

TV-darling holder Grundlovstalen i år 

til salg bolig
Nyheder

Myteknuser: Er fortrydelsesretten gratis ved boligkøb?

Sofie Linde og Joakim Ingversen
Film og TV

Danskerne er vilde med seniorernes kærlighedsliv

dansk politi
Nyheder

39 borgere blev hentet af politiet: Snart kommer betjentene igen

kat
Krimi

Kat skudt: Blev fundet med hagl i maven

kompost
Krimi

Dømt for at gemme lig i kompostbunke

Harley Davidson MC
Krimi

Al Capone-samarbejde: Fakturafabrikker og beslagte Harley Davidson motorcykler

Mad
Nyheder

19 millioner så dem på TikTok: Nu dukker de op foran din skole

Lege lejetøj
Nyheder

Legetøjsgiganter i helt nyt samarbejde: Væk med skærmene

dansk politi
Krimi

Brandforsøg ved moske: Mindreårig kan stå bag

Vinderne med deres pokaler
Nyheder

Danmark tog guldet i dyrepasserfaget - og slog hele Europa

have
Livsstil

150 haver åbner lågen i weekenden

licens
Advertorial

Annonce

Sådan navigerer danskerne det regulerede spilmarked

Kongeparret på Dannabrog
Kongelige

Mary og Frederik forsøgte selv at fange aftensmaden

Højesteret
Nyheder

Fem års fængsel: Far beholder forældremyndighed

retten i Kolding
Krimi

26-årig spritbilist skal forlade Danmark

Bro
Nyheder

Brofest med royalt besøg og motionsløb

Kim
Sport

Fodbold er for alle: Nu kommer der fokus på forholdene for fans i kørestol

dansk politi
Krimi

Kontrol i lufthavn: Bøde på 16.000 kroner

Skattestyrelsens facade
Nyheder

Ny skattepakke: Det får du - og det koster den dig

Vejle Boldklub
Krimi

Mand stalkede Vejle Boldklub

Hjerneløb
Sundhed

Løb uden vindere: Her fejrer deltagerne, hvad de kan

dansk politi
Krimi

Skød kvinde syv gange: Forsøgte at stikke af til Tyrkiet