En 39-årig mand gik natten til tirsdag amok på en landejendom ved Frederikshavn, efter hans fraskilte hustru havde smidt ham
ud af deres tidligere fælles hjem.. Det skriver Ekstrabladet.dk.
Ifølge avisen følte kvinden sig til sidst så truet, at hun ringede efter politiet. Da politiet nåede frem forsøgte de at tale manden til ro. Det lykkedes ikke. I stedet satte manden sig ind bag rattet i gårdens traktor og kørte den ind i politibilen.
De to betjente på stedet valgte herefter at trække sig lidt tilbage og afvente assistance. Politiet frygtede blandt andet, at manden kunne være bevæbnet.
Først to timer senere overgav manden sig til politiet. Han var ubevæbnet men stærkt påvirket af enten alkohol eller narkotika.
Til Ekstrabladet.dk oplyser politiet, at der først senere i dag vil blive taget stilling til, om den 39-årige skal fremstilles
i grundlovsforhør.