Af de 15.900 kroner, som et ugelangt kursus i transcendental meditation på Rørvig Folkehøjskole koster, går de 15.000 kroner direkte til den kontroversielle, semi-religiøse og topstyrede meditations-forening, TM-foreningen. Det skriver Holbæk Amts Venstreblad.
Skolens forstander er selv medlem af TM-foreningen, og det samme er en lang række af skolens lærere.
Kurset i meditation er klart skolens dyreste kursus, og de blot 900 kroner, som skolen altså beholder, skal dække udgifterne til kost og logi for eleverne. Et
almindeligt kursus på skolen koster til sammenligning under 3.000
kroner.
Forstander: Uvæsentlig oplysning
Skolen oplyser intet sted på hjemmesiden, at man som kursist støtter TM-foreningen, der i øvrigt deler adresse med højskolen.
Forstander Per Blenkov mener ikke, der er relevant at oplyse kursisterne om støtten til TM-foreningen. Til Holbæk Amts Venstreblad siger han:
- Jeg mener, det er meget irrelevant at nævne i en brochure. Vi nævner
jo heller ikke nogen steder, at vi betaler copyright for at tage
fotokopier. Men hvis nogen gerne vil vide det, så må de hjerteligt
gerne få det at vide, siger Per Blenkov, der i øvrigt mener, det er almen viden, at TM-foreningen altid kræver en roalty på 15.000 kroner for den slags kuser.
Ifølge Per Blenkov tiltrækker de dyre meditationskurser årligt omkring 50 elever, hvilket svarer til en økonomisk støtte til TM-foreningen på 750.000 kroner årligt.
TM-organisationen er grundlagt af den indiske yougi (udøver af yoga, red.) Maharishi Mahesh Yogi.
Maharishi Mahesh Yogi har også udformet den særlige
meditationsform, transcendental meditation, som foreningen er opkaldt
efter.
Oprindeligt hed TM-organisationen Den åndelige
genfødelsesbevægelse , men organisationen skiftede navn, da Maharishi
Mahesh Yogi lancerede den i USA.
Kritikere mener, TM-organisationen er en religiøs, hinduistisk
organisation, der arbejder topstyret og målrettet på at tjene penge.
Det afviser TM-organisationen selv.
I 1977 fastslog amerikanske domstole, at TM er en religiøs, hinduistisk bevægelse.
TM-foreningen oplyser på foreningens egen hjemmeside, at
transcendental meditation er en særlig meditationsform, som
dokumenterbart modvirker for eksempel stress.
Leder af Dialogcentret i Århus, Jens Linderoth, betegner
TM-organisationen som "en hinduistisk guru-bevægelse, der udgiver sig
for at være noget andet".
Kilde Dialogcentret/Holbæk Amts Venstreblad