Avisen.dk
Nyhedsbreve | Opret profil | Log ind | Avisen.dk bruger cookies, læs mere her

DR lancerer stjernespækket børnejulekalender

Det bliver noget af en stjerneparade, når Danmarks Radio til december blænder op for årets børnejulekalender.

5. marts 2012 kl. 12:27
Start et spil på Spigo.dk
Spil
Sangerinden Szhirley er på rollelisten i DRs nye børnejulekalender. (arkivfoto)
Sangerinden Szhirley er på rollelisten i DRs nye børnejulekalender. (arkivfoto) Foto: DR/Bjarne Bergius Hermansen
Del på Facebook
Mail artiklen
Print artiklen

Siden november sidste år har der været godt gang i optagelserne til i DR's nye julekalender 'Julestjerner', hvor hovedingredienserne er stjerner, nisser og masser af sange.

I julekalenderen møder vi en grus-grevinde, en lokal sherif, tre børn, en bunke nisser og søstrene Mormor.

Og til at besætte de roller er er blandt andet jazzsangerinden Caroline Henderson, Daimi, Vigga Bro, Birthe Neumann, Rasmus Bjerg, Steen Stig Lommer, Troels Lyby og sangerinden Szhirley.

"Indtil videre kan vi røbe, at historien handler om stjerner, både dem i julestjernegartneriet og dem, man kan se på nattehimlen fra observatoriet," lyder det i en pressemeddelelse fra DR.

Michael Wikke og Steen Rasmussen, der er kendt for at have lavet børnefilm som Hannibal og Jerry og Flyvende Farmor, står bag julekalenderen.

Kilde: DR

NYHEDSBREV
 
Interesserer du dig for nyheder om job og arbejdsliv, så prøv Avisen.dk's nyhedsbrev!
separator
Du kan naturligvis altid framelde dig igen, og vi deler ikke din mail med andre.
Læs vores forretningsbetingelser.
DEBAT OM ARTIKLEN
For at kommentere skal du være logget på Facebook. Logges på via "Kommenter via...", genindlæs siden
© Copyright 2013, Avisen Aps
Avisen.dk er ikke ansvarlig for indhold fra eksterne Internet sites