Avisen.dk
Nyhedsbreve | Opret profil | Log ind | Avisen.dk bruger cookies, læs mere her

DR før job-tv: Udstiller ikke lediges ulykke

30 danskere uden job kæmper om tre job i Aftenshowet. DR mener ikke, de lediges alvorlige situation bliver gjort til tom underholdning.

19. okt. 2012 kl. 09:45
Start et spil på Spigo.dk
Spil
Pernille Aalund, der er innovationsdirektør hos Aller, er en af de tre, der skal finde en ny kollega. De to andre 'dommere' er personaledirektør Anne Lee fra Grundfos og Koncerndirektør Jesper Møller fra Toms Chokolade.
Pernille Aalund, der er innovationsdirektør hos Aller, er en af de tre, der skal finde en ny kollega. De to andre 'dommere' er personaledirektør Anne Lee fra Grundfos og Koncerndirektør Jesper Møller fra Toms Chokolade.
Del på Facebook
Mail artiklen
Print artiklen

Virksomhederne Aller, Grundfos og Toms Chokolade tilbyder hver et job til de heldige vindere af en tv-konkurrence for arbejdsløse på DR.

Dysten Jobmatch begynder i aften som en del af Aftenshowet og slutter sidst i november, hvor vinderne blandt de 30 ledige bliver præmieret med et job.

Men på forhånd har konceptet vakt heftig debat.

Folketingsmedlem og kommunalordfører Simon Kollerup har skrevet direkte til DR's generaldirektør Maria Rørbye Rønn.

- I Danmark skal vi ikke sidde ved kakkelbordene med kaffen hældt op og lørdagsslikken serveret og fornøje os over andre menneskers ulykke. Og da slet ikke for licensbetalte midler, skriver han og opfordrer DR til at droppe programmet.

Men hos public service-stationen forsvarer Katrine Siversten, der er redaktør på Aftenshowet, Jobmatch.

- Der er ikke nogen, der vil blive nedgjort eller udstillet. Vi udfordrer den typiske kampagneskabelon, fordi vi håber at skabe en langt større grad af vedkommende fjernsyn, siger hun til Jyllands-Posten.

De 30 deltagere bliver blandt andet bedt om at svare på spørgsmål om arbejdsløshedsperiode, hvor langt de vil flytte for jobbet, og hvad deres største sorg er i livet.

Men det synes det Katrine Siversten er helt okay.

- Alle mennesker er mere end deres umiddelbare cv og joberfaring, som er det, vi typisk bliver bedømt på. De spørgsmål er et forsøg på at få lukket op for, hvad det er for et menneske, som vi har siddende, siger hun til Jyllands-Posten.

Læs også: Akuthjælp til ledig: ”Vi ses foran Fætter BR”

Læs også: Her er Solvej! Hun har ikke en reje til nytår

Foto: Se alle de gravide tv-værter

NYHEDSBREV
 
Interesserer du dig for nyheder om job og arbejdsliv, så prøv Avisen.dk's nyhedsbrev!
separator
Du kan naturligvis altid framelde dig igen, og vi deler ikke din mail med andre.
Læs vores forretningsbetingelser.
DEBAT OM ARTIKLEN
For at kommentere skal du være logget på Facebook. Logges på via "Kommenter via...", genindlæs siden
19.10-2012 | 10:16 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
19.10-2012 | 10:24 af Kristian Mortensen
Sådan et program gør mig meget i tvivl om der overhovedet skal være et licensbetalt TV mere
Det her er IKKE public service og bedre bliver det ikke af den hetz DR også har kørt mod folk på overførselsindkomster
Licensen er meget meget dyr, og sprøgsmålet er vel efterhånden om der overhovedet er noget af DRs lødighed og upartiskhed tilbage til at forsvare og legitimere den
Den slags programmer hører til i TV3 o lign underlødige og menneskefjendske fondsejede og reklamefinansierede medier, absolut ikke i DR
Ellers og hvis der bliver flere af den slags programmer så er det "goodbye" til DR og licensen......
 
 
19.10-2012 | 10:25 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
20.10-2012 | 01:16 af Ove Nielsen
D(et) (e)R en gang PLAT TV
 
 
19.10-2012 | 10:25 af claus johansen
Der er jo intet som glæder danskerne mere, end at føle sig selvfede når de kan sidde i egen sofa og betragte andres ulykke.
Så det er helt rigtigt set DR, her er underholdning til almuen og gevinst til 1 ledig, større chancer end hos jobcenteret.
 
19.10-2012 | 11:50 af Hanne J.
Jamen det er jo en win win situation........

DR får flere seere - så jeg er helt sikker på, der kommer flere typer spørgsmål som "hvad din største sorg er i livet"

Job Centeret får det rigtig nemt til at udpine, hvad det er de ledige gør forkert. Det giver jo så sanktioner til de ledige, der ikke gør ALT for at kæmpe om de 3 stillinger.

Selv de ledige får noget ud af det - de får deres 15 minutters berømmelse.

Hvor er jeg ved at brække mig over det!
 
19.10-2012 | 11:58 af B.B. Hansen
Nej hvor spændene, et program hvor Arbejdsløse indbyrdes og for åben skærm skal kæmpe om et job.
Det må jeg sige, vort hyllede Nationale og Licensbetalte TV lægger sig virkelig i selen for at ligne alt det andet lort som reklamekanalerne kaster ud i hovedet på den undrende Befolkning.

Jeg har et forslag til et helt nyt og spændende Format.
Dialysepatienter der for åben skærm kæmper om en Nyre-transplantation.
Eller Barnløse der kæmper om en Fertilitets-behandling.

Mon ikke det kunne trække seertallet op hos vores Licensbetalte Udbyder.
 
 
19.10-2012 | 12:14 af B.B. Hansen
Eller "Vild med Hækkeløb" for benamputerede, gevinsten er en Protese og BS som gratis Coach i et år.
 
 
19.10-2012 | 12:18 af Kristian Mortensen
Eller en IQ konkurrence for alle marionetterne på Slotsholmen, hvor førstepræmien er en hjernetransplantation med en gris
NB Transplantation er nok så meget sagt, for det krævede jo at der var en hjerne i forvejen......
 
 
19.10-2012 | 18:07 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
19.10-2012 | 18:09 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
19.10-2012 | 18:37 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
19.10-2012 | 18:42 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
19.10-2012 | 18:54 af Kristian Mortensen
Reklamen er vel egentligt ikke det værste, selvom det ikke hører hjemme i DR
Det værste er at arbejdsløse jo SKAL søge de pågældende stillinger, og her er problemet ikke at være til rådighed for arbejdsmarkedet, men den måde som arbejdsløse skal ud i noget Robinson-konkurrence for at få arbejdet, og dermed som andre romerske gladiatorer nærmest slå hinanden ihjel for at få arbejdet
Det er sygt, meget meget sygt og afspejler den degenerede og afstumpede tankegang der er hos ledere i dag
 
 
19.10-2012 | 19:08 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
19.10-2012 | 19:54 af Henrik Sørensen
Jeg ville hellere se et programet

"Joakim B Olsen på udebane". Hvor han skal finde/have et arbejde. Her er der flere år's underholdning.
 
19.10-2012 | 20:18 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
19.10-2012 | 22:33 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
20.10-2012 | 00:14 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
20.10-2012 | 01:41 af Ove Nielsen
# Lene N

Interessant artikel, forskeren holder nogle vægtige pointer
som jeg gennemgående er enig i.

Dette er en uforstandig ide, en gang fordummende tv,
der aldrig skulle være blevet til noget, mener jeg

Citat
¨"Forsker: DR leverer social analfabetisme"

Den betragtning er jeg enig i

mvh confucius
 
 
20.10-2012 | 02:01 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
20.10-2012 | 12:19 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
20.10-2012 | 12:33 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
20.10-2012 | 14:08 af B.B. Hansen
Det er godt vi selv kan finde indlægget, Lene.

Gode kommentarer du levere på DR :-)
 
 
20.10-2012 | 14:13 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
20.10-2012 | 15:07 af B.B. Hansen
 
 
21.10-2012 | 02:09 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
21.10-2012 | 02:34 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
21.10-2012 | 02:39 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
21.10-2012 | 02:42 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
21.10-2012 | 02:45 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
21.10-2012 | 02:48 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
21.10-2012 | 19:42 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
21.10-2012 | 20:04 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
21.10-2012 | 20:14 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
21.10-2012 | 20:18 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
21.10-2012 | 20:19 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
21.10-2012 | 20:42 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
21.10-2012 | 20:52 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
21.10-2012 | 20:54 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
21.10-2012 | 20:53 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
21.10-2012 | 21:41 af Hanne J.
Du har helt ret Lene - jeg har en mail - og jeg udstiller da gerne DR igen igen:

Citat start
Vind et job i Aftenshowet på DR1
Aftenshowet på DR1 søger 30 jobsøgende danskere, der vil være med i et utraditionelt TV-program om jobsøgning. Målet er at få os alle til at se på os selv og hinanden med nye mere nuancerede øjne, når det handler om jobsøgning. Tre erhvervsledere, Pernille Aalund fra Aller Media, Jesper Møller fra Toms og Anne Lee fra Grundfos, vil i bedste xFaktor stil give deltagerne forskellige udfordringer og tests. I løbet af fire dag vil alle deltagerne få synliggjort deres potentiale og talent - og tre vil stå med en kontrakt i hånden. Jobbene er ikke defineret fra start af, men bliver skræddersyede til de tre vindere. Man vil få en masse gode råd og vejledning af de tre erhvervsledere undervejs, men man skal også være klar over, at Aftenshowet har 3-500.000 seere, så det kan ikke undgås at ens venner og bekendte også ser programmet.
Læs mere om konkurrencen og tilmeld dig
Held og lykke med jobsøgningen!

Venlig hilsen Kaare Danielsen

Citat stop

Læg rigtig mærke til her at JobIndex på DR's vegne skrive.......vil i bedste xFAktor stil give deltagerne forskellige udfordringer og tests.

Det er så lidt sjovt at læse, når/hvis man lyttede til TV2 News i formiddags, hvor en repræsentant for DR fortørnet udbrød, at man kunne skam ikke dømme noget, der ikke var vist endnu. At DR skam havde tænkt at det skulle blive et sobert program......

Og jeg skriver det lige én gang til for alle, der synes det er synd for DR..............

I bedste xFAktor stil give deltagerne forskellige udfordringer og tests.

Og så¨skal vi jo heller ikke glemme, at folk også skal udspørges om hvad der er deres største sorg i livet. Rigtig hyggelig familieunderholdning.....I bedste xFaktor stil............
 
22.10-2012 | 01:16 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
22.11-2012 | 21:56 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
© Copyright 2013, Avisen Aps
Avisen.dk er ikke ansvarlig for indhold fra eksterne Internet sites