Avisen.dk
Nyhedsbreve | Opret profil | Log ind | Avisen.dk bruger cookies, læs mere her

Danske sofakartofler: Det er jobbets skyld

Fire ud af ti danskere føler, at jobbet står i vejen for at dyrke motion. Men det er en dårlig undskyldning, lyder det fra livsstilsekspert.

28. okt. 2012 kl. 06:00
Start et spil på Spigo.dk
Spil
Stripfitness, spinning og cirkeltræning hører til de mere hippe motionsformer. Men tanken om at okse ned i motionscentret kan virke uoverkommelig i en stram hverdag, og ofte vinder sofaen.
Stripfitness, spinning og cirkeltræning hører til de mere hippe motionsformer. Men tanken om at okse ned i motionscentret kan virke uoverkommelig i en stram hverdag, og ofte vinder sofaen. Foto: Finn Frandsen / Polfoto
Del på Facebook
Mail artiklen
Print artiklen

Otte udmattende timer på kontoret eller fabrikken efterfulgt af indkøb i Netto med et par pylrede unger, der tigger Kinder Mælkesnitter. Har du lyst til at tage i Fitness World eller badmintonklubben efter sådan en dag?

Sådan spurgte vi

"Betragter du dit job som en forhindring for at dyrke så meget motion, som du gerne vil?"

  • Ja, helt klart. Det er svært at finde tid og kræfter ved siden af jobbet - 13,5 procent
  • Ja, en smule - 25,6 procent
  • Nej, jeg kan sagtens dyrke den motion, jeg vil, og samtidig arbejde - 51,5 procent
  • Nej, jeg dyrker ikke motion - 8 procent
  • Ved ikke - 1,3 procent

Kilde: Wilke for Avisen.dk. 395 adspurgte, som alle er i job. Usikkerheden er plus/minus tre procent.

Nej tak, svarer fire ud af ti.

39 procent af danskere med arbejde føler, at jobbet forhindrer dem i at dyrke så meget motion, som de ellers ville. Det viser en undersøgelse, som analyseinstituttet Wilke har foretaget for Avisen.dk

Flere diætister bekræfter, at jobbet tit står i vejen for danskernes motionslyst.

”Der er helt sikkert mange, som føler, at der ikke er timer nok i døgnet. Når folk både skal passe et fuldtidsjob, hente børn og lave mad, kan det være svært at finde tid og overskud til motion,” siger Gitte Dreyer, der ejer den landsdækkende kæde Diætisthuset.

Drop det velfærdsklynk!

Men det er en dårlig undskyldning for at blive hjemme og flade ud i sofaen, mener livsstilsekspert Christine Feldthaus.

”For alle andre end småbørnsforældre er det lidt af en mental sovepude. Vi har aldrig arbejdet færre timer om ugen end nu - og samtidigt bruger vi i gennemsnit over 3 timer dagligt på tv - og 26 minutter dagligt på facebook. Noget af denne medietid kunne jo sagtens konverteres til motion,” pointerer Christine Feldthaus.

Hun er træt af at høre, at danskerne arbejder sig halvt ihjel og derfor ikke har overskud til en aktiv fritid.

”Det handler om prioritering. Lad os stoppe velfærdsklynken og tage ansvaret for vores eget liv,” forslår Christine Feldthaus.

Fitnesscentret er ikke nødvendigt

Mange sætter lighedstegn mellem motion og fitnesscenter, og tanken om at få rørt musklerne kan derfor virke uoverkommelig. Men mindre kan også gøre det, lyder det fra diætisterne.

”Det afholder nogle fra at dyrke motion, at de tror, det absolut skal foregå i et fitnesscenter. Det tager måske lang tid bare at komme hen i centret, og så er det svært at nå med fuldtidsarbejde,” forklarer diætist Hanne Svendsen fra Diætistklinikken i Horsens.

Opfordringen lyder på at droppe målet om de trendy fitnesshold og i stedet få motion ind i de daglige rutiner ved at cykle til arbejde eller lege med børnene.

Undersøgelsen fra Wilke viser, at 13 procent helt klart betragter jobbet som en forhindring for motionen, mens 25 procent svarer ’ja, en smule’. Cirka halvdelen af de adspurgte mener ikke, at arbejdet kommer i vejen.

Endelig er otte procent permanente sofakartofler – de svarer, at de slet ikke dyrker motion.

Foto: Sådan får du motion i en travl hverdag

Læs også: Løbeskoene slår klip-klapperne på ferien

Foto: Hvad får DU din tid til at gå med? Se her!

NYHEDSBREV
 
Interesserer du dig for nyheder om job og arbejdsliv, så prøv Avisen.dk's nyhedsbrev!
separator
Du kan naturligvis altid framelde dig igen, og vi deler ikke din mail med andre.
Læs vores forretningsbetingelser.
DEBAT OM ARTIKLEN
For at kommentere skal du være logget på Facebook. Logges på via "Kommenter via...", genindlæs siden
28.10-2012 | 11:09 af Anne Elfengård
Christine Feldhouse skulle prøve at have et liv som os andre - Ignorant er ordet som response til hendes udtalelser - hun går godt i spænd med Joachim fra LA - fuldstændig ude af trit med virkeligehedn. - Kan kun sige Prøv det - og prøv det for alvor - byt liv med en person, som ikke har overskud til motion. Og kom så med din mening - ikke før - Og det gælder både Joachim og Christine.
 
28.10-2012 | 11:38 af Ove A. Laursen
Du har helt ret Anne. Medierne oversvømmes af personer der aldrig har været inde i møllen med hårdt, nedslidende arbejde.
De er så vant til at lade kæften løbe og snakke sig fra alt at det ikke strejfer dem et sekund at nogen skal tjene til livets ophold med arbejde.
 
28.10-2012 | 12:44 af Kim Harder
Der er dem, hvor arbejdet består i, at tale i telefon og taste på knapper, uddeligere det job, som de ikke selv har lyst til, at lave. De har helt sikker masser af energi til, at dyrke motion.

Så er der dem, som virkelig går på arbejde for, at arbejde, der kan det både være fysik og metalt hård, så der ikke er meget overksud efterfølgende til, at dyrke motion.
 
 
28.10-2012 | 12:53 af Anne Elfengård
Præcis Kim - det er både det mentale og det fysiske arbejde, som belaster - men både christine og Joachim B. Olsen kender ikke til nogle af delene - de dømmer blot på userøst grundlag - De har aldrig prøvet noget, der blot minder om arbejde.
 
28.10-2012 | 13:29 af Anne Elfengård
useriøst - skulle der stå - damn - min staveplade er gået i stykker
 
28.10-2012 | 13:33 af Anne Elfengård
Men hvorom alting er - så er jeg måske en smule provokerende - Jeg har bedt LA om at udstyre den gode Joachim med 2 nye identitere - en som ufaglært og en som akademiker - udfordringen består i - at disse nye identiteter skal have nyt job på 30 dage - det fik jeg - men min proffession er hemmelig - og efterspurgt. Kan Joachim gøre mig kunsten efter som hhv. akademiker eller ufaglært.?
 
© Copyright 2013, Avisen Aps
Avisen.dk er ikke ansvarlig for indhold fra eksterne Internet sites