Avisen.dk
Nyhedsbreve | Opret profil | Log ind | Avisen.dk bruger cookies, læs mere her

Chefen må ikke presse dig til vaccination

Over 110.000 danskere i den arbejdsdygtige alder lader sig frivillig vaccinere mod influenza hvert år. HK advarer mod pres på jobbet.

10. okt. 2012 kl. 07:46
Start et spil på Spigo.dk
Spil
Feber, snot og hoste vil om kort tid begynde at skabe huller i vagtplanerne på den danske arbejdspladser, når danskerne lægger sig syge med influenza. Og derfor er over 110.000 danskere mellem 15-64 år blevet vaccineret hvert år i de seneste tre sæsoner.
Feber, snot og hoste vil om kort tid begynde at skabe huller i vagtplanerne på den danske arbejdspladser, når danskerne lægger sig syge med influenza. Og derfor er over 110.000 danskere mellem 15-64 år blevet vaccineret hvert år i de seneste tre sæsoner. Foto: www.colourbox.com
Del på Facebook
Mail artiklen
Print artiklen

Lønmodtagerne skal fastholde retten til at bestemme over egen krop, selvom arbejdsgiverne presser på for at få de ansatte til at lade sig vaccinere.

Sådan lyder det fra fagforbundet HK/Privat, der hvert år får henvendelser fra medlemmer om problemstillingen.

- Mange af vores medlemmer er blevet presset til at lade sig vaccinere eller har været oppe af skændes med ledelse eller kolleger om det. Det er baggrunden for, at vi understreger, at man råder over sin egen krop, siger arbejdsmiljøkonsulent Svend Erik Hermansen til Newspaq.

I en almindelig vintersæson rammer influenza 5-10 procent af befolkningen, men cirka hvert andet til tredje år optræder influenza i særligt omfattende epidemier, hvor op mod 20 procent af befolkningen bliver syge.

Under større udbrud af influenza stiger antallet af hospitalsindlæggelser og dødsfald især blandt den ældste del af befolkningen og blandt risikogrupper med visse kroniske sygdomme, oplyser Sundhedsstyrelsen på sin hjemmeside. Styrelsen skriver også, at vaccination er den bedste beskyttelse mod influenza.

Danske Lægers Vaccinationsservice, der tilbyder vaccinationer til ansatte på 1.300 arbejdspladser, oplever, at cirka 15 procent af de ansatte tager imod tilbuddet og bliver vaccineret mod influenza. Det er omtrent 30.000 personer i alt.

For at undgå problemer med pres bør man tale om vaccinationstilbuddet på arbejdspladsen og i Samarbejdsudvalget.

HK/Privat anbefaler, at man indfører en vaccinationspolitik på arbejdspladsen.

Læs også: Helle: Ydmyget i halvandet år uden indtægt

Læs også: Familiemanden sagde nej til Vild med Dans

Læs også: Regelkoks: Ledige får aktiverings-karantæne

NYHEDSBREV
 
Interesserer du dig for nyheder om job og arbejdsliv, så prøv Avisen.dk's nyhedsbrev!
separator
Du kan naturligvis altid framelde dig igen, og vi deler ikke din mail med andre.
Læs vores forretningsbetingelser.
DEBAT OM ARTIKLEN
For at kommentere skal du være logget på Facebook. Logges på via "Kommenter via...", genindlæs siden
10.10-2012 | 08:51 af winnie eldrup
Pas på disse influenzavaccinationer, de gør ofte mere skade end gavn
- men det kommer ikke frem i pressen.

Bestem over egen krop - og spis i de næste tre måneder mange kosttilskud
med vitaminer og mineraler. Fik selv engang influenza "hele tiden" - har ikke haft det
de sidste 15 år grundet alle naturlige vitaminer/mineraler jeg spiser.

Big pharma kan ikke lide (man spiser) naturlige kosttilskud - fordi big
pharma kan ikke tage patent på naturen og tjene kassen.

Vaccinationer er BIG BUSINESS med dig som "offer".
 
10.10-2012 | 09:04 af S. Skjoldan
Det er unaturligt at vaccinere helt almindelige raske mennesker med influenzavaccine, og man glemmer at oplyse at den der tager imod vaccinationen smitter i flere dage efter.
 
10.10-2012 | 09:24 af winnie eldrup
Lige præcis S Skjoldan - men Big Pharma tjener på det "unaturlige" og med pressen/
mediernes hjælp, forfølger de helsekost/vitamin/producenter og forretninger -. ihvertfald her i
København.
Derimod promoveres vaccinationer i medierne - bare ikke skaderne der følger....
 
10.10-2012 | 09:34 af S. Skjoldan
Kommentar er blevet slettet.
 
© Copyright 2013, Avisen Aps
Avisen.dk er ikke ansvarlig for indhold fra eksterne Internet sites