Avisen.dk
Nyhedsbreve | Opret profil | Log ind | Avisen.dk bruger cookies, læs mere her

Carlsberg sender ansatte på mindfulness

Mindre stress og bedre koncentration er resultatet af opmærksomhedstræning blandt ansatte i Carlsberg.

3. okt. 2012 kl. 08:45
Start et spil på Spigo.dk
Spil
Carlsberg har tilbudt mindfulness til sine it-ansatte. Mindfulness handler om at være til stedet i nuet og øge sin opmærksomhed.
Carlsberg har tilbudt mindfulness til sine it-ansatte. Mindfulness handler om at være til stedet i nuet og øge sin opmærksomhed. Foto: Nigel Roddis, Reuters
Del på Facebook
Mail artiklen
Print artiklen

Fyringer og omstruktureringer i Carlsbergs it-afdeling gjorde mange medarbejdere stressede og usikre.

Derfor besluttede ledelsen sidste år at tilbyde alle medarbejdere i afdelingen et kursus i mindfulness, skriver Jyllands-Posten.

166 ud af 250 medarbejdere takkede ja, og har gennem seks måneder praktiseret mindfulness både individuelt og i gruppesessioner.

- Vi var på en følelsesmæssig rutsjebanetur, så det ville ingen effekt have, hvis ikke alle kunne tage del i det, siger Mette Mathiasen, People Group Director hos Carlsberg IT, til avisen.

Formålet med opmærksomhedstræningen var at mindske stressniveauet og øge arbejdsglæden og koncentrationsevnen, og kurset har virket.

- Mindfulness-kurset gav nogle signifikante ændringer, siger Mette Mathiasen til Jyllands-Posten.

Blandt andet steg medarbejdernes koncentration med 41 procent efter kurset.

Af samme grund er mindfulness, der bl.a. handler om at observere sine følelser og tanker i stedet for at lade sig opsluge af dem, i dag en integreret del af Carlsbergs it-afdeling i dag.

NYHEDSBREV
 
Interesserer du dig for nyheder om job og arbejdsliv, så prøv Avisen.dk's nyhedsbrev!
separator
Du kan naturligvis altid framelde dig igen, og vi deler ikke din mail med andre.
Læs vores forretningsbetingelser.
DEBAT OM ARTIKLEN
For at kommentere skal du være logget på Facebook. Logges på via "Kommenter via...", genindlæs siden
03.10-2012 | 11:18 af Finn Sørensen
Var der nogen som nævnte:"Time Manager" systemet som bl.a. SAS kørte med for mange år siden? Det gik ikke så godt for SAS i den sidste ende, på trods af disse uden tvivl dyre kurser. Så mon ikke at Mindfulness og andre af disse obskure kurser er glemt om nogle år?
 
03.10-2012 | 21:59 af Majbritt Nielsen
Mindfullnes er noget mere gennemprøvet og stadigt mere vellykket end time manager. TM er vist noget sammebrygget og ikke særligt gennemprøvet.

Det er mindfullnes tilgengæld i stor udstrækning. Soldater med POST har haft brug af det.
http://new.chiball.dk/pages/mindfulness/hvor-kommer-mindfulness-fra.php
 
 
© Copyright 2013, Avisen Aps
Avisen.dk er ikke ansvarlig for indhold fra eksterne Internet sites