Avisen.dk
Nyhedsbreve | Opret profil | Log ind | Avisen.dk bruger cookies, læs mere her

Butikker snyder med prissgaranti

Butikskæder som Bilka, Silvan og Ilva er på kant med loven, når de lokker kunderne med prisgaranti, viser ny test.

1. juli 2012 kl. 10:13
Start et spil på Spigo.dk
Spil
Silvan og andre butikker lover 'prisgaranti' på egne mærkevarer. Men det er vildledende, mener forbrugerombudsmanden.
Silvan og andre butikker lover 'prisgaranti' på egne mærkevarer. Men det er vildledende, mener forbrugerombudsmanden. Foto: Silvan
Del på Facebook
Mail artiklen
Print artiklen

Find varen billigere et andet sted og få udbetalt differencen.

Landets butikker udsteder prisgarantier i ét væk. Men mange forretninger overholder ikke det, de lover.

Det viser en gennemgang af seks butikskæders produkter med prisgaranti, som Søndagsavisen har foretaget.

Problemet er blandt andet, at prisen sættes ikke ned for alle kunder, når en kunde har fundet varen billigere et andet sted.

Andre steder loves prisgaranti på egne mærkevarer, som man ikke kan købe andre steder.

Forbrugerombudsmand Henrik Øe er ikke imponeret.

- Det er vildledende at love kunderne prisgaranti, når det kun er den kæde, der sælger varen, siger han til Søndagsavisen.

Professor i forbrugeradfærd ved Copenhagen Business School, Torben Hansen, håber, at butikkerne opper sig.

- Vil vil advare butikkerne mod systematiske spekulationer, for forbrugerne mister tilliden til butikkerne, hvis du ofte oplever problemer med prisgarantien, siger han til Søndagsavisen.

Butikskæder som Bilka, Silvan og Ilva deltager i testen.

NYHEDSBREV
 
Interesserer du dig for nyheder om job og arbejdsliv, så prøv Avisen.dk's nyhedsbrev!
separator
Du kan naturligvis altid framelde dig igen, og vi deler ikke din mail med andre.
Læs vores forretningsbetingelser.
DEBAT OM ARTIKLEN
For at kommentere skal du være logget på Facebook. Logges på via "Kommenter via...", genindlæs siden
© Copyright 2013, Avisen Aps
Avisen.dk er ikke ansvarlig for indhold fra eksterne Internet sites