Avisen.dk
Nyhedsbreve | Opret profil | Log ind | Avisen.dk bruger cookies, læs mere her

Brødre snød staten for 40 millioner kroner

Politiet er i gang med et større efterforskningsarbejde af to brødre, som med kreative firmakonstellationer har tjent millioner.

30. aug. 2012 kl. 09:55
Start et spil på Spigo.dk
Spil
Fupselskaber var en guldgruppe for københavnske brødre.
Fupselskaber var en guldgruppe for københavnske brødre. Foto: Colourbox / POLFOTO
Del på Facebook
Mail artiklen
Print artiklen

Et nedrivningsfirma, som har revet statslige og kommunale broer, skoler og ungdomsinstitutioner ned, betalte sine 30 til 40 medarbejdere med sorte penge, mens medarbejderne ofte hævede bistand eller dagpenge ved siden af.

Firmaet, der er ejet af to brødre fra Københavns vestegn, undlod ligeledes at betale skat, moms og arbejdsmarkedsbidrag.

Nu er de to brødre sigtet for svindel i millionklassen. Ifølge politiet er staten blevet snydt for 40 millioner kr., skriver Ekstra Bladet.

Politiet har blandt andet fundet ud af, at brødrene har hævet 20 millioner kr. kontant i pengeautomater. Når nedrivningsarbejderne fik løn, foregik det i små kuverter med kontanter.

Millionsvindlen har stået på siden 2006 frem til maj i år, hvor brødrene blev anholdt og varetægtsfængslet ved Retten i Glostrup.

Politiet mener, at brødrene har drevet et netværk af fupselskaber, hvor medarbejderne blev betalt med moms, mens brødrene stak blandt andet kildeskat og AM-bidrag i egne lommer.

Ifølge Ekstra Bladet har brødrene levet fedt på deres svindel med dyre biler og lejligheder på mondæne adresser i København.

Politiet regner med, at sagen snart er klar til retten.

NYHEDSBREV
 
Interesserer du dig for nyheder om job og arbejdsliv, så prøv Avisen.dk's nyhedsbrev!
separator
Du kan naturligvis altid framelde dig igen, og vi deler ikke din mail med andre.
Læs vores forretningsbetingelser.
DEBAT OM ARTIKLEN
For at kommentere skal du være logget på Facebook. Logges på via "Kommenter via...", genindlæs siden
© Copyright 2013, Avisen Aps
Avisen.dk er ikke ansvarlig for indhold fra eksterne Internet sites