Avisen.dk
Nyhedsbreve | Opret profil | Log ind | Avisen.dk bruger cookies, læs mere her

Karriereledelse: Vil du noget andet med dit liv?

26. juli 2012 09:21
Visninger  [1051 ]   Debat  [2 ]

Mange opdager på et tidspunkt i livet, at karrieren fører dem et andet sted end det, de ønsker.

Dermed står de med et dilemma: De har vist, at de har opbygget deres suverænitet på et bestemt område – som f.eks. ledere, specialister eller i et liberalt erhverv. Og så oplever de, at de vil noget helt andet med deres professionelle liv. Der kan være langt mellem drøm og virkelighed. Derfor er det vigtigt at fastholde drømmen og skabe fundamentet for dens realisering.

Man kan have en tyrkertro på, at hvis man blot ønsker noget tilstrækkeligt meget, går det i opfyldelse.

Andre mener, at deres evner til netop at gøre noget andet er så indlysende, at det må falde alle  beslutningstagere inden for det ønskede i øjnene.

Realiteten er nok snarere, at det kræver en jordnær erkendelse af, at forudsætningerne – både de indre og de ydre – skal være på plads, hvis man vil lykkes med at finde et nyt ståsted.

Du kan følge den retning, andre peger ud - eller finde din egen vej.

Valget: Bekvemt eller krævende

Det er vigtigt, at man får spillet drømmene op ad realiteternes væg.

Til en start handler det både om selverkendelse og selvanerkendelse. Ligesom der ikke er grund til at dyrke ekstremsport, hvis man ikke har fysik til det, er der ingen grund til at tage fat på et karriereskift, hvis man ikke har psyke til det. Derfor handler det om at klargøre, hvad man oplever, at man kan og ikke kan. Hvilke indre barrierer, der kan være og hvilke, der skal og ikke skal overvindes.

 Dernæst skal man vurdere, om det er umagen værd at skifte fra noget, man gennem sin beherskelse af en professionel disciplin er suveræn til. For at forsøge sig med noget, som man kun måske kan blive suveræn til. Mange fremhæver i den forbindelse, at de brænder for det, de gerne vil foretage sig. Men der er ikke altid sammenhæng mellem passion og suverænitet.

 Omgivelserne spiller en vigtig rolle ved et karriereskift. Derfor skal man forstå, at “i sidste ende er det umuligt ikke at blive, hvad andre anser dig for at være”.  I tilknytning til det skal man vurdere sit personlige brand og finde ud af, hvordan karrierespillet skal gennemføres, så man har det bedst mulige udgangspunkt for at gennemføre sit forehavende.

 Prøv drømmen af

 Vi handler langtfra altid rationelt. Nogle gange kan det være svært at sætte ord på, når vi har lyst til at foretaget os noget andet i karrieren. Netop derfor er det vigtigt at gå ind i oplevelsen af det, vi gerne vil foretage os og skabe et scenarium for, hvorledes det kan forme sig.

 Når man på den måde har oplevet sig selv tre, fem, 10 eller 15 år ude i fremtiden, handler det om at finde vej tilbage og undervejs finde de platforme, der skal til. Nogle vil opleve, at drømmen er bæredygtig. Så er det blot at slå til.  

Andre vil finde, at summen af de ukendte faktorer vil veje for tungt. Til gengæld finder de så måske nye muligheder og udfordringer i den karriere, de allerede er i gang med.
---
Læs mere:
Karriereledelse: Det andet Liv

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Opret dig eller log på Avisen.dk for at anbefale
Del på Facebook
Peter Horn

Forfatter, ledelsesrådgiver, tv-producer. www.peterhorn.dk - Executive Magazine: www.executivemagazine.dk - Web-tv: http://www.asbcast.dk/cast/personlig-branding

Peter Horn skriver om at synliggøre personlighed og kompetencer i job og privatliv. Læs mere på www.personalbranding.dk og www.peterhorn.dk .

Indlæg | 42 | 126.553 | 0
Siden | 27. marts 2011 20:42
DEBAT OM INDLÆGGET
For at kommentere skal du være logget på Facebook. Logger du på via "Kommenter via..." skal siden genindlæses
27.07-2012 | 20:49 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
27.07-2012 | 20:52 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
© Copyright 2013, Avisen Aps
Avisen.dk er ikke ansvarlig for indhold fra eksterne Internet sites