Avisen.dk
Nyhedsbreve | Opret profil | Log ind | Avisen.dk bruger cookies, læs mere her

Bogafbrænding er en farlig tabers værk

10. september 2010 15:29
Visninger  [2651 ]   Debat  [22 ]

Amerikansk præsts plan om at afbrænde Koranen indgår ikke i en kamp for ytringsfrihed. Det er en fanatisk tabers farlige mediestunt.

Den amerikanske præst Terry Jones’ planer om at afbrænde Koranen indgår ikke i nogen kamp for ytringsfrihed. Det vil være absurd at hævde, at lige netop afbrændinger af ytringer skulle kunne symbolisere ytringers ret til at blive fremført. Hvis man kan få det til at rime, kan man få hvad som helst til at symbolisere hvad som helst.

Afsporet symbolik
Den opflammede præst er tydeligvis en forvirret mand. Han er ikke blot på slingrekurs i spørgsmålet om, hvorvidt han vil gennemføre sit forehavende eller ej. Hans symbolbrug er også afsporet – hvis ikke ligefrem selvmodsigende.  

Med bogafbrændingen indskriver han sig i en tradition, hvis toneangivende repræsentanter i dag er de islamister, han fordømmer for deres barbariske tendenser. Men bogafbrænding er om noget et barbarisk ritual! Det civilisatorisk overlegne svar på barbari er ikke at brænde bøger, men at skrive dem.  

En fanatisk taber
Præstens historie består da også af en ulykkelig blanding af fiasko og fanatisme. I 1981 tog han til Tyskland for at starte en kirke. I sit delirium mente han at være indsat af Gud og krævede derfor blind lydighed af menigheden, som han desuden bad om penge, mens han prædikede om helvede.

 I 2009 blev han smidt ud af menigheden og vendte tilbage til USA. Her leder den mislykkede præst nu en uanseligt kirke med blot 50 medlemmer i en ubetydelig amerikansk provinsby. Flere er kirkens medlemmer er familiemedlemmer.     

Fjolset i mediemøllen
Præstens febrilske mediestunt er imidlertid ikke blot ynkelig. Det viser også vrangen frem på vor tids medievirkelighed. For han gør det mere klart end nogen anden, at det i dag er muligt for enhver idiot at sætte en global dagsorden. Ene mand har taber-præsten fra Gainesville sat en hel verden i sving.  

Engang skulle almindelige mennesker have talent for at blive berømte. I dag opholder alle sig ét skridt fra berømmelsen. Om man deltager i et reality-show eller planlægger en Koran-afbrænding er kun et spørgsmål om seertal. Medier dækker det, folk ser det, og berømmelsens fjolser sætter dagsordenen.   

Fra ondskabens akse til ondskabens spiral
På denne måde kan enøjede fanatikere i dag ophidse hinanden uden ophør. Det udløser bølger af vold, som berører mange, selvom fanatikerne er få. Med mediernes behjælpelige distribution og smigrende opmærksomhed kan de udvide deres kampzone til hele verden på ingen tid.

Derfor består det onde i dag ikke i en angivelig ”ondskabens akse”, sådan som Bush Junior påstod. Det består snarere i den onde spiral, som et mindretal af fanatikere – som flertallet betragter som fjolser – holder i gang med mediernes hjælp.   

Skulle Terry Jones virkelig give efter for presset og aflyse Koran-afbrændingen, vil det ikke være usandsynligt, at det vil få andre til at afbrænde Koranen i protest. For den mediebårne ophidselsescyklus bevirker i almindelighed, at andre tager over, der hvor de første giver slip.

Opret dig eller log på Avisen.dk for at anbefale
Peter Jørgensen, Lars Nunnegaard og gitte rasmussen har anbefalet dette indlæg.
Del på Facebook
Dennis Meyhoff

Dennis Meyhoff Brink er Danmarks eneste forsker i religionssatire og desuden en passioneret debattør. Han har sit daglige virke ved Københavns Universitet og en fortid som konsulent i kommunikationsbranchen.

Samtidsdiagnosen stiller skarpt på vor tids tendenser og behandler alt fra fedmeepidemier til religioner, der går igen.

Indlæg | 24 | 112.092 | 277
Siden | 21. oktober 2006 09:59
DEBAT OM INDLÆGGET
For at kommentere skal du være logget på Facebook. Logger du på via "Kommenter via..." skal siden genindlæses
10.09-2010 | 15:41 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
10.09-2010 | 15:42 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
10.09-2010 | 15:57 af Dennis Meyhoff
I den bedste af alle verdener var manden blevet tiet ihjel ...
 
 
10.09-2010 | 16:16 af Dennis Meyhoff
Ja, lige nu ser det ud til at den opildnede mand har fået kolde fødder. Så bliver det interessant at se, om de holder sig kolde - og om det evt. provokerer andre til at afbrænde Koraner i protest. Det tegner til at blive en spændende dag i morgen.
 
 
10.09-2010 | 16:22 af gitte rasmussen
Anbefalet.
 
10.09-2010 | 16:47 af Peter Jørgensen
 
 
10.09-2010 | 16:53 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
10.09-2010 | 16:56 af Dennis Meyhoff
Tak for linket Peter! Meget tyder på, at det er en umulig opgave at få alle fanatikere til at besinde sig. Der vil altid stå nye parat til at tage over, der hvor de første slipper.

Måske kan man ligefrem vove den tese, at så snart idéen til en provokation af den anden lejr er kommet i medierne, så vil den også blive gennemført af en eller anden?
 
 
10.09-2010 | 16:59 af Dennis Meyhoff
Westboro Baptist Church skriver åbenbart følgende i en pressemeddelelse: "If you sissy brats of Doomed america bully Terry Jones and the Dove World Outreach Center until they change their plans to burn that blasphemous tripe called the Koran, then WBC will burn it."
 
 
10.09-2010 | 17:12 af Carsten Svendsen
Der er tale om ren selvpromovering fra prædikantens side, der findes flere afbrændinger af koranen på YouTube.
 
10.09-2010 | 17:25 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
10.09-2010 | 17:27 af Peter Jørgensen
Pastor Terry Jones har jo gjort det til en international dag for afbrænding af koraner, så vi får jo at se om der er andre rundt omkring i verden der følger trop og afbrænder koraner alligevel selvom at han ikke gør det eller...
 
 
10.09-2010 | 17:37 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
10.09-2010 | 19:21 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
10.09-2010 | 19:21 af Peter Jørgensen
Ja der skal nok være nogen der brænder nogle originelle koraner af, men i Pastor Terry Jones tilfælde er det 200 kopier at det drejer sig om.
 
 
10.09-2010 | 20:00 af Lars Nunnegaard
Siden biblioteket i Aleksandria gik op i flammer har menneskeheden været i et åndeligt mørke. Nogen mere end andre.
anbefalet.
 
 
11.09-2010 | 09:41 af Knud Sandbæk Nielsen
Jeg er ganske enig, manden er på jagt efter den sidste olie - i form af medie-opmærksomhed. Når det er sagt, så får jeg den største lyst til at brænde ting af, som andre påstår er hellige. De er ting. Koranen består af cellulose og tryksværte.

Altså: Hvis jeg besøger Tonga, og de fortæller mig, at nogle statuer ude i skoven er hellige, så respekterer jeg deres ret til at tænke sådan - fuldt ud, naturligvis. Men hvis jeg får besøg af en muslim, der fortæller mig, at den Koran, jeg har liggende ved siden af min hovedpude - på gulvet, fordi mit soveværelse var optaget - ikke må ligge på gulvet, så kan det godt være, jeg lægger den på en reol for ikke at såre ham.

Men jeg mærker en fjern, diktatorisk magt igennem ham, og jeg mærker lysten til at pisse, skide og brække mig på lortet, smide det ud ad vinduet, trampe og danse på bogen, bade den i benzin og sætte en tændstik til den og fortsætte med at pisse på den mens den brænder, mens jeg bestikker ham til at filme det hele - for at se, om penge alligevel skulle være den eneste gud.

Det er en lyst, der kommer af den værste kombination i verden: Dumhed og magt. Det er dumt at tro, at den almægtige Gud behøver små mennesker til at forsvare sig imod andre små mennesker. Og ingen fjern, indoktrineret ayatollah (ejer/tolder?) skal sende sine proselytter ud i verden for at de skal fortælle mig, hvor mine biblioteksbøger skal opbevares. For mig er der tre synder: Magt, stolthed tilstræbt uvidenhed (når folk af forskellige grunde ikke VIL vide).

For mig er ordet "ayatollah" en fornærmelse. Ordet betyder "Guds mand", og hvad er jeg så, hakket flæsk? Vær din egen Guds mand eller kvinde, ikke andres! Djævelen kommer altid i stolthedens forklædning, og er der noget mere stolt end at stå overfor et andet menneske og sige: "Jeg er Din Guds repræsentant!"

Du kan lige så godt bolle den anden i røven! Det er åndelig voldtægt uden tryllekunstnerens underholdningsværdi, så det er også en faglig fornærmelse af underholdningsbranchen.
 
 
12.09-2010 | 09:22 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
12.09-2010 | 09:28 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
12.09-2010 | 12:03 af Knud Sandbæk Nielsen
Mange tak!

En klog mand har sagt:
"Det svære er ikke at vide, hvad der er rigtigt.
Det svære er at gøre det."

Han havde desværre ret..

;)
 
 
12.09-2010 | 08:38 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
12.09-2010 | 11:58 af Knud Sandbæk Nielsen
Bare rolig Per, det er en lyst, der er let at styre: alt for meget arbejde. I virkeligheden næppe mere værd end tryksværten, måske anvendeligt anderswo, som optænding til grillen, hvis man har en sådan ;)
 
 
© Copyright 2013, Avisen Aps
Avisen.dk er ikke ansvarlig for indhold fra eksterne Internet sites