Avisen.dk
Nyhedsbreve | Opret profil | Log ind | Avisen.dk bruger cookies, læs mere her

samfundsproblemer

25. maj 2012 12:36
Visninger  [1216 ]   Debat  [2 ]

Vi skal ha gjort noget ved de største problemer, vi har i dette samfund

Som er:

  1. Alt for højt skattetryk
  2. manglende resurser i det offentlige
  3. for megen fattigdom
  4. for megen kriminalitet
  5. for meget sort arbejde
  6. manglende konkurrence evne
  7. Alt for mange på overførsels indkomst
  8. og største problem af alle, det KÆMPEMÆSSIGE RESURSESPILD vi har.

 

Den første tanke der slår dig, er måske, hvordan bærer man sig ad med, at få flere resurser i det offentlige, samtidigt med skattelettelser, (altså hvordan får vi mere, for mindre), det har socialdemokraterne jo forklaret os, ikke kan lade sig gøre

Og det gør vi kun ved at skrue samfundet ordenligt sammen som beskrevet

på denne blog: www.nytsamfundssystem.blogspot.com

Som jeg vil be dig om, at kikke nærmere på, da jeg kan stille det bedre op der, end jeg kan her.

Der er beskrevet hvordan vi får et langt bedre samfund, uden at problemerne er så store som nu.

Men vær parat til at tænke ud af boxen.

Opret dig eller log på Avisen.dk for at anbefale
Ove Junne og winnie eldrup har anbefalet dette indlæg.
Del på Facebook

Lad os lave samfundet om, til noget der kan fungere ordenligt.

se www.nytsamfundssystem.blogspot.com

Formålet med dennne blog er at vise hvordan vi udnytter det kæmpemæssige resursespild, hvores nuværende samfundsystem generer, men som ingen ser.

Se i øvrigt www.nytsamfundssystem.blogspot.com

Indlæg | 1 | 1.217 | 205
Siden | 6. januar 2011 12:54
DEBAT OM INDLÆGGET
For at kommentere skal du være logget på Facebook. Logger du på via "Kommenter via..." skal siden genindlæses
25.05-2012 | 18:03 af Ove Junne
Der er helt klart idéer at arbejde med. Nogle steder er du lige lovlig optimistisk, men det er dog et gennemtænkt alternativ til de nuværende forhold. Næsten nok til et partiprogram. Derfor får du min anbefaling
 
27.05-2012 | 19:32 af Knud Sandbæk Nielsen
Et samfunds fremtid er dets børn. På langt sigt kan man altså sænke statens omkostninger ved at gøre børnene sunde og glade, især rent mentalt.

Mentalt sunde mennesker forbruger ikke, de skaber. De nørkler og nørder og danser og leger. Dette betyder at ressourcer bevares for eftertiden.

Mentalt sunde mennesker snyder ikke andre mennesker, bedrager dem ikke, lyver ikke for dem eller stjæler fra dem. Mentalt sunde mennesker har en integritet, som forhindrer dette.

De ofte invaliderende forbrydelser, som den fremragende og karismatiske Lisbeth Zornig Andersen kæmper imod med sin indsigt som tidligere offer for en stedfars sexuelle misbrug og vold, begås for mindst 80 %'s vedkommende af mennesker der selv er ofre.

På samme måde med alle andre samfundsskabte elendigheder, som invaliderer så mange mennesker. man skal fx. ikke glemme dårlige ledere, som kan køre folk ned, tilsyneladende uden selv at fatte det, fordi de som oftest er sociopater uden evne til at fatte det.

Disse elendigheder kan vi afhjælpe ved at tage os af hinanden, og især børn og unge. De er sociale sygdomme, der smitter fra generation til generation.

Et samfund uden vanrøgt og mishandling er et rigt samfund. Hvis CEPOS kunne få øje på dette, kunne de måske komme i kontakt med virkeligheden, men deres filosofi tyder på, at de er på den anden side af læge-patient-forholdet...
 
 
© Copyright 2013, Avisen Aps
Avisen.dk er ikke ansvarlig for indhold fra eksterne Internet sites