Avisen.dk
Nyhedsbreve | Opret profil | Log ind | Avisen.dk bruger cookies, læs mere her

Endelig valg til folketinget

27. august 2011 09:15
Visninger  [706 ]   Debat  [9 ]

Jeg er utrolig glad for at der nu endelig er udskrevet valg til folketinget. Nu skal vi have renset luften og vi skal have gang i Danmark.
Danmark er jo gået i stå. Regeringen påstår at det skyldes gæld og underskud i bl.a. USA.

Nej, det skyldes ikke alle andre. Det skyldes at vi har en regering der har besluttet at sætte væksten i stå, gennem politiske beslutninger. 0 vækst i det offentlige med store fyringsrunder til følge. En 0 vækst der har kostet Danmark næsten 200.000 jobs.
En ungdomsårgang som er ramt af arbejdsløshed og mere end 10.000 unge der ikke kan få en praktikplads.

Hvad betyder 0 væksten for landets økonomi. Et statsunderskud på 85 mia. kr. og opbygning af ny gæld.

Hallo, vi skal en ny vej for Danmark. En kommende regering skal investerer i vækst, skaffe nye job, sætte penge af til mere uddannelse, så vi kan klarer os i den globale konkurrence.

Vi har også brug for en regering der vil gøre op med blokpolitikken og løse vores nuværende krise i et samarbejde med befolkningen.

Vi har brug for en regering der vil tage alvorligt fat på at fjerne det helt uanstændige bureaukrati med kontrol der er indført i den offentlige sektor. Vi har brug for en regering der tror på mennesker.

Valget er klart. Vi har brug for en centrum venstre regering, med en stærk venstrefløj.

 

  

Opret dig eller log på Avisen.dk for at anbefale
Del på Facebook
Peter Kay Mortensen

Formand for LO Hovedstaden
Formand for Beskæftigelsesrådet for Hovedstaden og Sjælland
Medlem af Regionsrådet i Region Hovedstaden for S

Jeg skriver indlæg om regionalpolitik, erhverv, beskæftigelse og uddannelse set i et samfundsmæssigt perspektiv

Indlæg | 59 | 53.984 | 82
Siden | 4. juli 2009 18:04
DEBAT OM INDLÆGGET
For at kommentere skal du være logget på Facebook. Logger du på via "Kommenter via..." skal siden genindlæses
27.08-2011 | 11:01 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
27.08-2011 | 11:03 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
27.08-2011 | 11:07 af Peter Kay Mortensen
Jess, du må også være realistisk. Jeg ser gerne at EL, S og SF får 90 mandater af hensyn til forslaget om efterløn og pension. Men jeg mener ikke at vi skal fortsætte med en fast blokpolitik, derfor er der brug for et bredt samarbejde i folketinget. Derfor min argumentation.
 
 
27.08-2011 | 11:14 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
27.08-2011 | 11:21 af Peter Kay Mortensen
Du får ikke 10 år med rød blokpolitik, det er urealistisk, glem det. Hvorfor skal halvdelen af befolkningen straffes fordi de har troet på det liberale projekt. Du kan få mange flere år, hvis du forstår at skabe en folkelig opbakning om et bredt samarbejdende folkestyre. Det tror jeg Helle Thorning vil være enig i.
 
 
27.08-2011 | 11:48 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
27.08-2011 | 11:50 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
27.08-2011 | 19:43 af Verner Andersen
Godt skrevet og anbefalet Kay-Peter. Dog ser jeg med bekymring på den "symbiose" der er mellem Helle TS og Margrethe V. Specielt på baggrund af R har lagt stemmer til velfærdsafviklingsreformen- forringelse af efterløn samt danskerne i fremtiden skal arbejde til de styrter. At R ser det som deres pligt at gennemføre disse forringelser enten med S-SF ell.VKO, hvem der nu måtte få regeringsmagt.
Hertil ønsker R efterlønnen helt afskaffet samt dagpengeperioden nedsat til 1 år, som igen vil medføre det ingen ide er, at være medlem af Akasse. Videre skal man jo ikke være blind for Liberallealliancens
politik i bund og grund er afskrivning af hvad R står for. Nu skal vi så til valg, men lur mig om der ikke snart kommer et mere.
 
28.08-2011 | 17:35 af Poul Vinholt
Du er krystalklar som altid Peter. Det næste du bør ta' fat på er at sætte focus på de 72%! De 72%? Ja, for når kun 28% mener at økonomien er det vigtigste valgspørgsmål, så bør LO sikre at de emner der dækkes at de resterende 72% også kommer ind i debatten! Go' for it - rock the boat!
 
© Copyright 2013, Avisen Aps
Avisen.dk er ikke ansvarlig for indhold fra eksterne Internet sites