Blå Bog om Lene Espersen
Lene Espersen forlader dansk politik efter 20 år i Folketinget. Hun skal i stedet være direktør.


* Født 26. september 1965.

* Gift med Danny Feltmann. Mor til Marcus og Robert.

* Cand.oecon., Aarhus Universitet, 1984-1990.

* Næstformand for Danmarks Konservative Studerende, 1986-1988.

* Ansat som systemkonstruktør hos Bankernes EDB Central i Roskilde fra 1992 til 1994 og som markedsanalytiker hos Aarhus Stiftsbogtrykkeri fra 1991 til 1992.

* Kandidat til Europa-Parlamentet 1994.

* Folketingsmedlem siden 1994.

* Tidligere fiskeri-, fødevare- og EU-ordfører samt politisk ordfører for Det Konservative Folkeparti.

* Politisk ordfører 1999-2001.

* Partiformand 27. september 2008 - 12. marts 2011.

* Justitsminister fra 27. november 2001 til 10. september 2008.

* Økonomi- og erhvervsminister fra 10. september 2008 til 23. februar 2010.

* Udenrigsminister fra 23. februar 2010 til 3. oktober 2011.

* 4. november 2014 meddeler Lene Espersen, at hun stopper sin politiske karriere efter 20 år i Folketinget.

* Administrerende direktør i Danske Arkitektvirksomheder fra 1. december 2014

/ritzau/

Følg os på Facebook

Så får du nyheder direkte leveret, og kan deltage i debatten på vores artikler.