BLÅ BOG: Holger K. Nielsen


* Holger Kirkholm Nielsen, født 23. april 1950 i Ribe

* Cand.mag. i samfundsfag og dansk, Københavns Universitet, 1979.

* Fuldmægtig i Energiministeriet 1981 og igen fra 1984 til 1987.

* Folketingsmedlem for SF fra 1981 til 1984.

* Genvalgt i 1987.

* Skatteminister fra oktober 2012 til december 2013. Udenrigsminister fra december 2013 til februar 2014.

* Formand for SF 1991-2005.

* Gift med Elisabeth Tosti Nielsen. Elisabeth er hans anden kone, og sammen har parret to børn.

Kilde: Folketinget, Ritzau

/ritzau/

Følg os på Facebook

Så får du nyheder direkte leveret, og kan deltage i debatten på vores artikler.