
Del på Facebook
Finansminister Bjarne Corydon (S) indrømmer, at han får svært ved at få en budgetaftale for 2013 med Kommunernes Landsforening (KL), hvis bestyrelse fredag er gået til krisemøde, før de videre forhandlinger med finansministeren.
- Det er svært. Det skyldes den økonomiske krise, vi står i. Det er et helt ufravigeligt krav fra regeringen, at vi fører en ansvarlig økonomisk politik. Vi skal holde os inden for rammer, så udlandet har tillid til dansk økonomi, siger Bjarne Corydon.
Finansministeren har indkaldt til nye forhandlinger med kommunerne fredag eftermiddag.
I år har kommunerne budgetteret 2,5 milliarder kroner mindre end aftalt med regeringen. Til gengæld har de brugt 5 milliarder kroner mere på anlægsinvesteringer end aftalt.
- Man har haft et højt anlægsniveau, men det er nødvendigt at føre en politik, så der er tillid til dansk økonomi. Det er helt nødvendigt, at vi ikke udvider rammerne ud over, hvad der blev budgetteret med sidste år, siger Bjarne Corydon
EU-Kommissionen kræver, at Danmark sænker sit offentlige underskud under 3 procent af bruttonationalproduktet, påpeger finansministeren.
- Det sætter nogle snævre økonomiske rammer for dansk politik, også i kommunerne. Kommunerne skal holde sig inden for en ramme med det, de budgetterede med sidste år, siger Bjarne Corydon.
- Alternativet ville være, at vi skar ned andre steder i den offentlige sektor. Det ville ikke være rimeligt i den nuværende økonomiske situation, siger han.
Oveni kommunerne har Bjarne Corydon svært ved at lande trepartsforhandlingerne med arbejdsgivere og fagforbund om fire milliarder kroner. Han vil ikke kommentere, om han uden en aftale må lovgive for kommunernes budgetter.
- Det skal vi ikke spekulere i nu, siger Bjarne Corydon.
Læs også: Ministres børn forgyldes med pensionspenge
Læs også: Syge lyver sig raske og siger nej til 16.000
Læs også: Topforhandler: Jeg tager hatten af for Bjarne
NYHEDSBREV
Interesserer du dig for nyheder om job og arbejdsliv, så prøv Avisen.dk's nyhedsbrev!
Du kan naturligvis altid framelde dig igen, og vi deler ikke din mail med andre.
Læs vores
forretningsbetingelser.