Avisen.dk
Nyhedsbreve | Opret profil | Log ind | Avisen.dk bruger cookies, læs mere her

Bendtners stunt kan koste statskassen

I brancheorganisationen for lovlige bookmakere, der betaler skat, raser man over Nicklas Bendtners underbukse-stunt.

24. juni 2012 kl. 07:03
Start et spil på Spigo.dk
Spil
Dette mediestunt kan i sidste ende undergrave spilloven i Danmark frygter brancheforeningen for de bookmakere, der bidrager til den danske statskasse.
Dette mediestunt kan i sidste ende undergrave spilloven i Danmark frygter brancheforeningen for de bookmakere, der bidrager til den danske statskasse. Foto: Michael Probst/AP / POLFOTO
Del på Facebook
Mail artiklen
Print artiklen

Nicklas Bendtner kan undergrave den danske spillovgivning, når han klædt i rødt og hvidt gør reklame for en bookmaker uden licens.

Der skal betales skat for at udbyde spil til spilleglade danskere. Det har en lang række udenlandske bookmakere valgt at gøre ved at få licens til det danske marked.

Bookmakerne føler sig snigløbet af Nicklas Bendtner, efter han i EM-kampen mod Portugal gjorde reklame for den irske bookmaker Paddy Power, der ikke har licens herhjemme.

- Det er utroligt uheldigt for alle de spiludbydere, der har valgt at bruge en masse penge på en licens i Danmark, fået lavet systemerne og på markedføring. Så ender det med, at det er fuldstændig undergravende for de lovlige udbydere, at en udbyder uden licens, der får en nærmest uvurderlig markedsføring, siger Morten Rønde til Newspaq.

Han er formand for brancheorganisationen Dansk Online Spil, som er en brancheorganisation for en række af de største bookmakere på det danske marked såsom Unibet, Bet365, Betfair, Sportingbet og landsholdets officielle sponsor Ladbrokes.

Især Ladbrokes føler sig godt og grundigt snydt af Nicklas Bendter, som via den officielle sponsoraftale med landsholdet har modtaget mange penge fra bookmakeren.

- Det er især uheldigt for Ladbrokes, at en landsholdsspiller vælger at gøre reklame for en bookmaker uden licens, som kæmper hårdt for at kapre danske kunder, lyder det fra Morten Rønde.

I sidste ende kan Nicklas Bendtners underbukse-show koste alle danskere på pengepungen, mener Dansk Online Spil.

- Det skader jo i sidste ende staten, hvis staten ender med at miste skatteindtægter fordi folk spiller hos en udenlandsk spiludbyder, siger han.

Nicklas Bendtner er af UEFA blevet idømt en bøde på 745.000 kroner og en spilledags karantæne. Paddy Power har udtalt, at de vil betale bøden og DBU har forsikret Nicklas Bendtner om, at de vil yde han juridisk bistand.

Læs også: Bendtners kæreste: Helt vild i sengen

Læs også: Bendtner træt af Se og Hør og utroskab

Foto: Se ombejlet Bendtner og kys i lufthavnen

NYHEDSBREV
 
Interesserer du dig for nyheder om job og arbejdsliv, så prøv Avisen.dk's nyhedsbrev!
separator
Du kan naturligvis altid framelde dig igen, og vi deler ikke din mail med andre.
Læs vores forretningsbetingelser.
DEBAT OM ARTIKLEN
For at kommentere skal du være logget på Facebook. Logges på via "Kommenter via...", genindlæs siden
© Copyright 2013, Avisen Aps
Avisen.dk er ikke ansvarlig for indhold fra eksterne Internet sites