Avisen.dk
Nyhedsbrev | Opret profil | Log ind | Avisen.dk bruger cookies, læs mere her

Arbejdskonflikt i NHL: Spillerne lockoutes

Lockouten af spillerne i NHL er en realitet, efter at klubber og spillere ikke kunne nå til enighed om ny løn.

16. sep. 2012 kl. 07:32
Start et spil på Spigo.dk
Spil

Ikke meget tyder på, at danske ishockeystjerner som Frans Nielsen, Jannik Hansen og Mikkel Bødker kommer på isen for deres respektive NHL-klubber foreløbig.

For tredje gang på 18 år er den nordamerikanske ishockeyliga således blevet ramt af en lockout, fordi spillerne og klubberne ikke har kunnet blive enige om en ny lønaftale. Uenigheden drejer sig om fordelingen af indtægterne i ligaen.

- Vi talte sammen i dag og besluttede, at der ikke var nogen mening i at fortsætte ind i en formel forhandling set i lyset af, at ingen af parterne er i en position, hvor de kan bevæge sig videre fra det seneste forslag, siger NHL's vicekommissær Bill Daly.

I den nuværende overenskomst får spillerne 57 procent af indtægterne i ligaen, men klubbernes seneste udspil har lydt på, at de fremover kun skal have 49 procent. Klubbernes første tilbud lød på 43 procent.

Lockouten betyder, at spillerne ikke må træne på klubbernes anlæg. Nogle vil formentlig finde sammen i private træningsgrupper, mens andre vil rejse til Europa og spille på midlertidige kontrakter, mens de venter på, at en løsning falder på plads.

Der skal være fundet en løsning inden 11. oktober, hvor ligaen går i gang. Sidste gang en arbejdskonflikt udviklede sig var i 2004-2005, hvor hele sæsonen blev aflyst. I 1994-95 måtte man på grund af konflikt skære grundspillet ned til 48 kampe.

Der er syv danskere på kontrakt i NHL: Frans Nielsen (New York Islanders), Peter Regin (Ottawa Senators), Lars Eller (Montreal Canadiens), Jannik Hansen (Vancouver Canucks), Mikkel Bødker (Phoenix Coyotes), Philip Larsen (Dallas Stars) og Frederik Andersen (Anaheim Ducks).

Sandsynligheden for, at de kommer hjem for at holde sig i gang i den danske liga er dog lille, fordi de er dyre at forsikre.

/ritzau/

Læs også: Nordmænd straffes for svinsk spil mod Danmark

Læs også: Forvirret, forsvundet mand fundet blandt fans

Læs også: Dansk ishockeystjerne rykker nordpå

NYHEDSBREV
 
Interesserer du dig for nyheder om job og arbejdsliv, så prøv Avisen.dk's nyhedsbrev!
separator
Du kan naturligvis altid framelde dig igen, og vi deler ikke din mail med andre.
Læs vores forretningsbetingelser.
DEBAT OM ARTIKLEN
For at kommentere skal du være logget på Facebook. Logges på via "Kommenter via...", genindlæs siden
© Copyright 2013, Avisen Aps
Avisen.dk er ikke ansvarlig for indhold fra eksterne Internet sites