Avisen.dk
Nyhedsbrev | Opret profil | Log ind | Avisen.dk bruger cookies, læs mere her

2000 fyres i Danske Bank

Dobbelt så mange, som Danske Bank hidtil har meldt ud, mister deres arbejde i forbindelse med ny plan for bankens udvikling.

30. okt. 2012 kl. 08:15 (opdateret kl. 08:44)
Start et spil på Spigo.dk
Spil
Foto: www.colourbox.com

Der bliver væsentligt færre ansatte i Danmarks største bank i de næste år. Danske Bank skal skille sig af med 2000 medarbejdere. Det er 1000 flere fyresedler, der skal deles ud, end banken tidligere har udmeldt.

- Koncernens fokus på optimering af processer, lukning af filialer, forbedring og automatisering af vores kundeservice vil sammen med den ændrede kundeadfærd medføre en reduktion i medarbejderstaben på cirka 2000 i perioden 2013 til 2015, skriver banken.

- Dette betyder en yderligere reduktion på cirka 1000 i forhold til tidligere udmeldinger, hedder det.

Men det er en tilfreds Danske Bank-direktør, der udtaler sig i koncernens regnskab for tredje kvartal, på trods af annonceringen af 2000 fyringer.

- Regnskabet viser en tilfredsstillende fremgang i forhold til samme periode sidste år. De indtjeningstiltag, vi allerede har taget initiativ til, begynder nu at slå igennem, siger Ejvind Kolding.

- Koncernens nye strategi, New Standards, som vi præsenterer i dag, skal bane vejen for yderligere resultatfremgang og kundetilfredshed, siger han.

Danske Bank har gennem længere tid haft fokus på at nedsætte bankens omkostninger.

I første omgang meldte ledelsen ud, at man håbede at kunne undgå fyringer, men i sidste uge kom det frem, at 300 medarbejdere mister jobbet i forbindelse med lukning af kassefunktionen i 131 filialer.

NYHEDSBREV
 
Interesserer du dig for nyheder om job og arbejdsliv, så prøv Avisen.dk's nyhedsbrev!
separator
Du kan naturligvis altid framelde dig igen, og vi deler ikke din mail med andre.
Læs vores forretningsbetingelser.
DEBAT OM ARTIKLEN
For at kommentere skal du være logget på Facebook. Logges på via "Kommenter via...", genindlæs siden
30.10-2012 | 09:26 af Finn Petersen
Det kan uden tvivl redde nogle stillinger, så nationaliser Finanssektoren og fyr de udelige bankdirektører, med det resultat at finanssektorens store overskud vil lukke nogle huller i Statens budget.
 
30.10-2012 | 10:17 af Ove Nielsen
# Finn P

Enig i de betragtninger - Nationalisér Bankerne - Stop kapitalens pengespekulation !
 
 
© Copyright 2013, Avisen Aps
Avisen.dk er ikke ansvarlig for indhold fra eksterne Internet sites